Ana içeriğe atla

Genel Bakış

1950
Anadolu Grubu, Yazıcı ve Özilhan ailelerince 1950’de kuruldu.
Anadolu Grubu’nun kurucuları İzzet Özilhan ve Kamil Yazıcı tanıştıklarında, yıl 1949’du. İzzet Özilhan, İstanbul Tarlabaşı’nda küçük bir bakkal dükkanı sahibiyken, Kamil Yazıcı, askerlik görevi için İstanbul’a gelmişti. Tesadüfen başlayan tanışıklık, kısa sürede ortaklığa dönüştü. Anadolu Grubu, Yazıcı ve Özilhan ailelerince 1950’de kuruldu.
1960
Anadolu Grubu’nun ilk şirketi olan Çelik Motor kuruldu.
Anadolu Grubu’nun ilk şirketi olarak kurulan Çelik Motor, faaliyetlerine Jawa motosiklet, Puch mobilet ve Skoda kamyonetlerinin satışıyla başladı.
1965
Anadolu Motor, endüstriyel tip motor üretimine başladı.
Anadolu Motor; Çelik Montaj adıyla 1965 yılında ilk olarak Jawa motosiklet ve Skoda kamyonet üretimi ile başladı; 1970 yılında ise hem Jawa motosiklet motoru (250 cclik) hem de Lombardini lisansı ile endüstriyel tip motor üretimini de ilave etti.
1969
Anadolu Efes kuruldu.
Anadolu Efes’in ilk bira fabrikaları Erciyas Biracılık (İstanbul) ve Ege Biracılık (İzmir), Anadolu Efes’in ilk markası Efes Pilsen’i piyasaya sundu.
1969
Türkiye’de kalem sanayinin öncü ve lider kuruluşu olan Adel kuruldu.
1969 yılında kurulan ADEL’in kalemlerinde yakaladığı kalite, dünyanın önde gelen kalem üreticilerinden Faber-Castell ile ortaklık kurmasını da sağladı.
1976
Anadolu Efes Spor Kulübü kuruldu.
Anadolu Efes Spor Kulübü Kadıköy Spor’un devralınmasıyla kuruldu. Kısa sürede Türk Basketbolu’nun kilometre taşlarından biri olan Anadolu Efes Spor Kulübü’nün temel amaçlarından biri Türk sporunu ileriye götürmek, Avrupa sahalarında ülkemizi başarı ile temsil ederek basketbolumuzu tüm gençlere sevdirmektir.
1979
Anadolu Vakfı kuruldu.
Anadolu Vakfı kuruldu. Anadolu Vakfı, 201 yatak kapasiteli ve 22 yataklı kemik iliği nakli ünitesine sahip Anadolu Sağlık Merkezi’ni, Amerika’nın en önemli sağlık kuruluşlarından olan, Johns Hopkins Medicine International işbirliği ile hayata geçirdi. Vakıf 20 binden fazla öğrenciye burs sağlamanın yanı sıra, 50’nin üzerinde eğitim kurumu, yurt, spor salonu, hastane ve sağlık ocağı yaptırdı.
1984
Anadolu Isuzu kamyon ve otobüs üretimine başladı.
Anadolu Isuzu, 1984’te İstanbul Kartal’daki fabrikasında Isuzu araçlarının üretimine başladı. 2 Temmuz 1999’da Gebze Şekerpınar’daki yeni fabrikasına taşınan ve Ağustos 1999’dan beri yeni fabrikasında üretim yapan Anadolu Isuzu’nun kurulduğu günden bu yana en önemli hedefi müşteri memnuniyetini ön plana çıkaran hizmet anlayışı oldu.
1985
Lada binek otomobillerinin Türkiye distribütörlüğü alındı.
1985 yılında Çelik Motor bünyesine katılan Lada markası 1989 yılından itibaren 5 yıl boyunca Türkiye’de “en çok satılan ithal otomobili” oldu.
1986
Türkiye’nin ilk kutu birası üretildi.
Türkiye’nin ilk kutu birası İzmir’de bulunan Anadolu Efes’in ilk fabrikalarından olan Ege Biracılık tarafından üretildi.
1993
Efes Invest Şirketi kuruldu
Güney Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan’da Coca-Cola üretim ve dağıtımı için Efes Invest şirketi kuruldu.
1996
Anadolu Grubu finans sektöründe faaliyet göstermeye başladı.
1992 yılında kurulan ABank, 1996 yılında Anadolu Grubu tarafından satın alındıktan sonra grubun güçlü desteği ile dinamik ve müşteri odaklı hizmet anlayışı, profesyonel insan kaynağı, kullandığı teknoloji ve sunduğu hizmet kalitesiyle sürekli yükselen bir başarı grafiği yakaladı.
1996
Anadolu Efes Spor Kulübü ‘’İlk kez Avrupa Kupası kazanan Türk takımı’’ ünvanını aldı.
Basketbolu kitlelere sevdiren Anadolu Efes Spor Kulübü, kazandığı Koraç Kupası başta olmak üzere elde ettiği başarılarla Türk basketbol tarihinde özel bir yere sahip.
1997
İlk yurt dışı bira yatırımı Moskova fabrikası ile başladı.
Anadolu Grubu İçecek Grubunun yurtdışı operasyonlarını yürüten Hollanda merkezli Efes Breweries International (EBI), ilk yatırım girişimlerini dünya bira pazarının 5. büyüğü olan Rusya’da gerçekleştirdi.
2000
Kırlangıç ve Sezai Ömer Madra sıvı yağ markaları alındı.
Akdeniz coğrafyası yemeklerinin vazgeçilmezi zeytinyağı, Anadolu Grubu’na bağlı Ana Gıda ile yepyeni bir kimlik kazandı. Ana Gıda zeytinyağının yanı sıra, mısır yağı ve ayçiçek yağı üretiyor.
2000
Anadolu Isuzu, Turkuaz’ı piyasaya sundu.
31 kişilik koltuk sınıfının yaratıcısı Turkuaz, sektörün büyük otobüslerden beklediği konfor ve güvenlik seviyesini yakalarken, bir minibüsün ulaşabileceği atikliği, ekonomiyi ve manevra kabiliyetini de vaad ediyor.
2001
KIA ile distribütörlük anlaşması yapıldı
Çelik Motor’un ikinci büyük atılımı, 2001 yılında Asya otomotiv devi KIA ile yaptığı distribütörlük anlaşmasıyla gerçekleşti. Çelik Motor, 40 yılı aşan satış ve pazarlama tecrübesini KIA ile birleştirerek büyük bir değişim başlattı.
2003
Anadolu Efes Kişinev’de bir fabrika satın alarak Moldova pazarına giriş yaptı.
Moldova pazarına 2003 yılında Kişinev’de bir fabrika satın alarak giren Anadolu Efes, kısa sürede ülkenin en büyük bira üreticisi konumuna geldi.
2004
Anadolu Bilişim Hizmetleri A.Ş. kuruldu.
Anadolu Bilişim Hizmetleri A.Ş. bilgi teknolojileri sektöründe faaliyet göstermekte olup veri merkezi hizmetleri ve yönetilebilir hizmetlerden ERP uygulamaları ile iş süreçlerinin iyileştirilmesi ve optimize edilmesine kadar çok çeşitli alanlarda proje yönetimi, danışmanlık ve dışkaynak kullanım hizmetleri vermektedir.
2005
Anadolu Grubu’nun en köklü kuruluşlarından biri olan Çelik Motor A.Ş. tarafından Çelik Motor Filo Kiralama kuruldu.
Anadolu Grubu’nun en köklü kuruluşlarından biri olan Çelik Motor A.Ş. tarafından kurulan Çelik Motor Filo Kiralama, 2005 yılından beri sektörün en genç ve en yenilikçi üyelerinden biri olarak hizmet vermektedir. Çelik Motor Filo Kiralama, müşterilerine daha kaliteli bir hizmet sunabilmek adına bugün pazarda talep gören tüm marka ve modellerden oluşan yaklaşık 15.000 adetlik araç parkı ile kesintisiz olarak çalışmaya devam etmektedir.
2005
Anadolu Sağlık Merkezi açıldı.
Yaşam kalitesini artırmak için dünya standartlarında sağlık hizmeti sunmak hedefiyle kurulan Anadolu Sağlık Merkezi, modern tıbbın gereklerini yeni ve kapsamlı bir sağlık anlayışıyla hastalarına aktarıyor. Hizmet kalitesine önemli katkı sağlayan Johns Hopkins Medicine International ile devam eden işbirliği Anadolu Sağlık Merkezi’nin sağlıkta referans merkezi olma vizyonunu da destekliyor.
2005
Coca-Cola İçecek, Azerbaijan Coca-Cola Bottlers (ACCB) şirketinde %99.86 oranında ortaklığa sahip oldu.
Azerbaycan’da The Coca-Cola Company (TCCC) markalarından oluşan gazlı ve gazsız içeceklerin üretim, satış ve dağıtımını gerçekleştiren ACCB, 80’i aşkın tat ve paket seçeneğini tüketicilerine sunuyor. Coca-Cola İçecek, ACCB şirketinde %99.86 oranında ortaklığa sahip oldu.
2005
Cola-Cola İçecek, Ürdün operasyonunun yönetimini üstlendi.
Coca-Cola İçecek, 2005 yılında The Coca-Cola Bottling Company of Jordan’ın hisselerinin % 90’ını satın alarak Ürdün operasyonunun yönetimini üstlendi.
2005
Coca Cola İçecek, Coca-Cola Almaty Bottlers (CCAB) şirketinde %99.72 oranında ortaklığa sahiptir.
Coca-Cola Almaty Bottlers LLP (CCAB), Kazakistan’da The Coca-Cola Company (TCCC) markalarından oluşan gazlı ve gazsız içeceklerin üretim, satış ve dağıtımını gerçekleştiriyor. Coca-Cola İçecek, CCAB şirketinde % 99,72 oranında ortaklığa sahiptir.
2005
McDonald’s’ın Türkiye lisansörlüğü alındı.
1986 yılında Türkiye’ye giren dünya “hızlı servis restoran” devi McDonald’s, 2005 yılında Anadolu Grubu bünyesine katıldı. Türkiye’ye sadece “hızlı servis” anlayışını sokmakla kalmayan McDonald’s aynı zamanda gıda sektörünün birçok yenilik ve kalite standartı ile tanışmasını sağladı.
2006
CC For Beverage Industry Limited (CCBIL) kuruldu.
CC For Beverage Industry Limited (CCBIL) kuruldu. Irak’ta The Coca-Cola Company (TCCC) markalarından oluşan gazlı ve gazsız içeceklerin üretim, satış ve dağıtımı gerçekleştiriliyor. Coca-Cola İçecek dolaylı olarak CCBIL şirketi hisselerinin % 100’üne sahiptir.
2006
CCİ, doğal kaynak suyu üreticisi Mahmudiye Ltd.’i satın aldı.
CCİ, doğal kaynak suyu üreticisi Mahmudiye Ltd.i satın aldı. CCİ’nin halka arzı yapıldı ve CCİ hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı.
2007
Coca-Cola İçecek, Syrian Soft Drink Sales and Distribution (SSDSD) şirketinde %50 oranında ortaklığa sahiptir.
Syrian Soft Drink Sales and Distribution (SSDSD), Suriye’de The Coca-Cola Company (TCCC) markalarından oluşan gazlı ve gazsız içeceklerin üretim, satış ve dağıtımını gerçekleştiriyor. Coca-Cola İçecek, SSDSD şirketinde % 50 oranında ortaklığa sahiptir.
2007
Anadolu Grubu şirketlerinden biri olan Anadolu Araçlar Tic. A.Ş. kuruldu.
Anadolu Araçlar Tic. A.Ş. kuruldu. Anadolu Araçlar Tic. A.Ş. Çin’in en büyük özel sektör otomobil markası olan Geely ve Amerika’nın lider lastık markası Cooper Tires ile bu markaya bağlı Avon, Starfire ve Mentor lastik markalarının pazarlama, satış ve satış sonrası faaliyetlerini yürütmektedir.
2008
Coca-Cola İçecek, Coca-Cola Beverages Pakistan Ltd. (CCBPL) Pakistan operasyonunun yönetimini üstlendi.
Coca-Cola İçecek, CCBPL’in hisselerinin %49’unu satın alarak Pakistan operasyonunun yönetimini üstlendi.
2008
Anadolu Efes Gürcistan’ın lider bira üreticisi Lomisi’yi satın aldı.
Gürcistan’ın lider bira üreticisi Lomisi’nin satın alınmasıyla birlikte Anadolu Efes pazarda yerini aldı.
2008
Anadolu Grubu enerji sektörüne giriş yaptı.
2008
Cola-Cola İçecek, Coca-Cola Bishkek Bottlers (CCBB)’ın hisselerinin tamamını satın alarak Kırgızistan operasyonunu üstlendi.
Kırgızistan’da The Coca-Cola Company (TCCC) markalarından oluşan gazlı ve gazsız içeceklerin üretim, satış ve dağıtımı gerçekleştiriliyor. Coca-Cola İçecek 2008 yılında CCBB’nin hisselerinin tamamını satın alarak Kırgızistan operasyonunun yönetimini üstlendi.
2008
Komili sıvı yağ markası alındı.
Komili 1878’den beri edindiği deneyim ve bilgi birikimi ile zeytinyağının en iyisini, en doğalını ve en lezzetlisini tüketicisi için özenle hazırlayarak sofralara getiriyor.
2009
Anadolu Etap meyvecilik ve meyve suyu şirketi kuruldu.
Anadolu Etap meyvecilik ve meyve suyu şirketi kuruldu. Ülkenin en büyük meyve suyu konsantresi üretim kapasitelerinden biri olmasının yanı sıra, bugün itibariyle 24.000 dekar arazi üzerinde kurulu çiftlikleri ile Türkiye’nin meyveciliğe tahsis edilmiş, en geniş arazilerinin de sahibidir.
2009
Coca-Cola İçecek, Türkmenistan Coca-Cola Bottlers (TCCB) şirketinde %59.50 oranında ortaklığa sahiptir
Türkmenistan’da The Coca-Cola Company (TCCC) markalarından oluşan gazlı ve gazsız içeceklerin üretim, satış ve dağıtımı gerçekleştiriliyor. Coca-Cola İçecek, TCCB şirketinde % 59.50 oranında ortaklığa sahiptir.
2011
Anadolu Gayrimenkul Yatırımları A.Ş. kuruldu.
Anadolu Gayrimenkul Yatırımları A.Ş. Anadolu Grubu portföyündeki gayrimenkuller ile sınırlı olmaksızın, kuracağı stratejik iş ortakları ile geniş bir coğrafyada değer yaratacak projeler geliştirmektedir. “Gayrimenkul Geliştirme, Yatırım ve Yönetimi” alanlarında en önemli aktörlerden birisi olmayı hedeflemektedir.
2012
Coca-Cola Beverages Tacikistan, LLC adı altında Satış ve Dağıtım şirketi kuruldu.
Coca-Cola Beverages Tacikistan, LLC adı altında Satış ve Dağıtım şirketi kuruldu. Halihazırda Coca-Cola ürünleri CCBB (Kırgızistan) ve CCAB (Kazakistan) üzerinden ihraç edilerek satış faaliyetleri sürdürülüyor.
2012
McDonald’s’ın kahve zinciri McD Café Türkiye’ye geldi.
Dünyada 32 ülkede 1300’den fazla restoranda faaliyet gösteren kahve zinciri McCafé, McDonald’s müşterilerinin restoranlarda keyifli vakit geçirmelerini sağlamak, onları gerçek ve kaliteli kahve keyfi ile buluşturmak için McD Café adıyla Türkiye’ye geldi. McD Cafe’lerde, Espresso’dan Capuccino’ya, Flat White’dan Americano’ya, Latte’den Türk kahvesine, Frappe’den Smoothie’ye kadar, birçok sıcak ve soğuk içecek seçeneklerinin yanında birbirinden lezzetli kek, kurabiye, muffin gibi damak zevkine hitap eden yiyecekler de bulunuyor.
2012
Anadolu Efes ve SABMiller stratejik işbirliği anlaşması imzaladı
2012’de dünyanın ikinci büyük bira üreticisi SABMiller’la imzalanan stratejik iş birliği anlaşması çerçevesinde SABMiller’ın Rusya’da üç, Ukrayna’da ise bir fabrikasını devraldı.
2013
The Commercial Bank of Qatar, ABank’ın çoğunluk hissessini satın adlı.
Aktif büyüklüğü yaklaşık 24 milyar USD olan Commercial Bank of Qatar, ABank’ın yüzde 70.8’ini satın aldı.
2013
Anadolu Etap, meyve suyu pazarının önemli şirketlerinden Penkon’u satın aldı.
Anadolu Etap, meyve suyu pazarının önemli şirketlerinden Penkon’u satın aldı. Bu işlem ile birlikte, şirketin toplam yatırım tutarı kuruluşundan beri 220 milyon doları geçti.
2014
Aslancık Barajı ve HES, elektrik üretimine birinci ünitesi ile başladı.
Anadolu Grubu’nun enerji sektöründeki ilk yatırımı olan Aslancık Barajı ve Hidroelektrik Santrali; Anadolu, Doğan ve Doğuş Gruplarının ortaklığıyla gerçekleştirilmiştir. Giresun ilinin Harşit Çayı üzerinde yer alan santralin kurulu gücü 120 MW olup, yıllık tahmini 400 Milyon kWh elektrik üretim kapasitesine sahiptir. İnşasına 2010 yılında başlanmış olan Aslancık Barajı ve HES, Mart 2014’te elektrik üretimine birinci ünitesi ile başlamıştır.
2014
Anadolu Gayrimenkul’ün ilk projesi AND’nin temeli atıldı.
Kozyatağı’nda uzun süre Gruba merkez olarak hizmet veren alanda yükselecek A+ ofis projesi ‘‘AND’’, Anadolu yakasının en prestijli ofis projelerinden biri olma hedefindedir. ‘‘AND’’ markası altında geliştirilecek yeni ofis projeleri de; insana, doğaya ve kente saygılı olmanın yanı sıra, sektörde Anadolu Grubu’nun imzasını gururla taşıyacaktır.
2015
Grubumuz 65. yılında, perakende sektöründe değerli bir yatırıma imza attı.
Anadolu Endüstri Holding (AEH), dolaylı olarak Migros’un yüzde 40,25 hissesini satın aldı.
2017
Anadolu Landini kuruldu.
Anadolu Landini Traktör Üretim ve Pazarlama A.Ş., 2017 yılında Anadolu Motor ve İtalyan Argo Tractors firmalarının ortaklığı ile kuruldu.
2017
Anadolu Grubu holding şirketleri tek çatı altında birleşti.
Anadolu Grubu’nun hissedarları olan Yazıcılar Holding A.Ş., Özilhan Sınai Yatırım A.Ş. ve Anadolu Endüstri Holding A.Ş. tek çatı altında, kurucu Yazıcı ve Özilhan ailelerinin eşit oranda temsil ve yönetim hakları ile AG Anadolu Grubu Holding A.Ş. isminde birleşti.
 • 1950
 • 1950
  Anadolu Grubu 1950’de kuruldu.
 • 1960
 • 1960
  Çelik Motor kuruldu.
 • 1965
 • 1965
  Anadolu Motor, endüstriyel tip motor üretimine başladı.
 • 1969
 • 1969
  Anadolu Efes kuruldu.
 • 1969
  Adel kuruldu.
 • 1976
 • 1976
  Anadolu Efes Spor Kulübü kuruldu.
 • 1979
 • 1979
  Anadolu Vakfı kuruldu.
 • 1984
 • 1984
  Anadolu Isuzu kamyon ve otobüs üretimine başladı.
 • 1985
 • 1985
  Lada binek otomobillerinin Türkiye distribütörlüğü alındı.
 • 1986
 • 1986
  Türkiye’nin ilk kutu birası üretildi.
 • 1993
 • 1993
  Efes Invest Şirketi kuruldu.
 • 1996
 • 1996
  Anadolu Grubu finans sektöründe faaliyet göstermeye başladı.
 • 1996
  Anadolu Efes Spor Kulübü ‘’İlk kez Avrupa Kupası kazanan Türk takımı’’ ünvanını aldı.
 • 1997
 • 1997
  İlk yurt dışı bira yatırımı Moskova fabrikası ile başladı.
 • 2000
 • 2000
  Kırlangıç ve Sezai Ömer Madra sıvı yağ markaları alındı.
 • 2000
  Anadolu Isuzu, Turkuaz’ı piyasaya sundu.
 • 2001
 • 2001
  KIA ile distribütörlük anlaşması yapıldı.
 • 2003
 • 2003
  Anadolu Efes Kişinev’de bir fabrika satın alarak Moldova pazarına giriş yaptı.
 • 2004
 • 2004
  Anadolu Bilişim Hizmetleri A.Ş. kuruldu.
 • 2005
 • 2005
  Çelik Motor Filo Kiralama kuruldu.
 • 2005
  Anadolu Sağlık Merkezi açıldı.
 • 2005
  Azerbaijan Coca-Cola Bottlers (ACCB) şirketinde %99.86 oranında ortaklığa sahip oldu.
 • 2005
  Cola-Cola İçecek, Ürdün operasyonunun yönetimini üstlendi.
 • 2005
  Coca-Cola Almaty Bottlers (CCAB) şirketinde %99.72 oranında ortaklığa sahiptir.
 • 2005
  McDonald’s’ın Türkiye lisansörlüğü alındı.
 • 2006
 • 2006
  CC For Beverage Industry Limited (CCBIL) kuruldu.
 • 2006
  CCİ, doğal kaynak suyu üreticisi Mahmudiye Ltd.’i satın aldı.
 • 2007
 • 2007
  Syrian Soft Drink Sales and Distribution (SSDSD) şirketinde %50 oranında ortaklığa sahiptir.
 • 2007
  Anadolu Araçlar Tic. A.Ş. kuruldu.
 • 2008
 • 2008
  Coca-Cola İçecek, Coca-Cola Beverages Pakistan Ltd. (CCBPL) Pakistan operasyonunun yönetimini üstlendi.
 • 2008
  Anadolu Efes Gürcistan’ın lider bira üreticisi Lomisi’yi satın aldı.
 • 2008
  Anadolu Grubu enerji sektörüne giriş yaptı.
 • 2008
  Cola-Cola İçecek, Coca-Cola Bishkek Bottlers (CCBB)’ın hisselerinin tamamını satın alarak Kırgızistan operasyonunu üstlendi.
 • 2008
  Komili sıvı yağ markası alındı.
 • 2009
 • 2009
  Anadolu Etap meyvecilik ve meyve suyu şirketi kuruldu.
 • 2009
  Coca-Cola İçecek, Türkmenistan Coca-Cola Bottlers (TCCB) şirketinde %59.50 oranında ortaklığa sahiptir.
 • 2011
 • 2011
  Anadolu Gayrimenkul Yatırımları A.Ş. kuruldu.
 • 2012
 • 2012
  Coca-Cola Beverages Tacikistan, LLC adı altında Satış ve Dağıtım şirketi kuruldu.
 • 2012
  McDonald’s’ın kahve zinciri McD Café Türkiye’ye geldi.
 • 2012
  Anadolu Efes ve SABMiller stratejik işbirliği anlaşması imzaladı.
 • 2013
 • 2013
  The Commercial Bank of Qatar, ABank’ın çoğunluk hissessini satın adlı.
 • 2013
  Anadolu Etap, meyve suyu pazarının önemli şirketlerinden Penkon’u satın aldı.
 • 2014
 • 2014
  Aslancık Barajı ve HES, elektrik üretimine birinci ünitesi ile başladı.
 • 2014
  Anadolu Gayrimenkul’ün ilk projesi AND’nin temeli atıldı.
 • 2015
 • 2015
  Grubumuz 65. yılında, perakende sektöründe değerli bir yatırıma imza attı.
 • 2017
 • 2017
  Anadolu Landini kuruldu.
 • 2017
 • 2017
  Anadolu Grubu holding şirketleri tek çatı altında birleşti.