Ana içeriğe atla

Genel Bakış

İcra Başkanı Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

Anadolu Grubu olarak, bugün “Anadolu’yu dünyaya, dünyayı Anadolu’ya bağlayan yıldız” olma vizyonumuz ile 19 ülkede, 80'e yakın şirket, 66 üretim tesisi ve yaklaşık 80.000 istihdamla faaliyetlerimizi geniş bir coğrafyada sürdürüyoruz. 2018 yılı, makro dengelerdeki istikrarsızlıklara rağmen, büyümemizi başarıyla sürdürdüğümüz, şirketlerimiz bünyesinde güçlü birleşmeler ve yeni yatırımlar yaptığımız, gelecek odaklı çalışmalarımızda önemli aşamalar kat ettiğimiz bir yıl oldu.

Dünya gündemine ABD ve Çin arasındaki ticaret restleşmesi damgasını vurdu. Ardından, ABD’nin İran ambargosu yeni bir krizin nedeni oldu. Bu gelişmeler, hem küresel ticaret hacmini hem de ekonomik büyüme beklentilerini derinden etkiledi. Başta Orta Doğu ülkeleri olmak üzere, faaliyet gösterdiğimiz pazarlar, siyasi istikrarsızlık ve makroekonomik dalgalanmaların yanı sıra güvenlikle ilgili sıkıntılardan da etkilendi. Diğer taraftan Orta Asya'da 2018 yılında daha olumlu bir ekonomik ortama şahit olduk. Birçok hükümet kendi ekonomilerinin küresel bağlantılarını güçlendirmek, ekonomilerini çeşitlendirmek ve vatandaşlarının refahını artırmak amacıyla çeşitli kalkınma stratejileri uyguladı.

Ülkemizde ise yeni bir yönetim sistemine geçiş ve devletin yeniden yapılanması bu yılın en önemli gündemi oldu. Yılın ilk iki çeyreğinde yüzde 7,2 ve 5,3 oranındaki ekonomik büyüme gerçekleşti. Fakat, Ağustos ayında yaşanan döviz kuru yükselişiyle beraber önemli ekonomik sorunlar ortaya çıktı ve üçüncü çeyrekte büyüme rakamı %1,6’ya geriledi. Faizlerde ve enflasyonda meydana gelen hızlı yükseliş, iş dünyasında ve finansal piyasalarda negatif gelişmelerin yaşanmasına yol açtı. Eylül ayında açıklanan Yeni Ekonomi Programı ile ekonomide dengelenme, disiplin ve değişim ekseniyle Türkiye ekonomisine yeni bir yol haritası sunuldu. Enflasyonla mücadele amacıyla başlatılan ve bizim de Grup olarak desteklediğimiz kampanya sayesinde tüm bu dalgalanmaların olumsuz etkileri bir miktar dengelendi. 2019 yılında ekonomide kırılganlıkların azaltılması ve istikrarın yeniden yakalanması için mali disiplini sağlamak ve yapısal sorunları çözmek için alınacak önlemlerin gündemin merkezinde olacağını tahmin ediyoruz.

Anadolu Grubu olarak böyle bir konjonktürde 2018 yılını toplam proforma konsolide satışlarda 2017 yılına göre %24 artışla 42,1 milyar TL seviyesinde kapattık. Ciromuzun içinde %44 payı oluşturan Migros operasyonlarındaki yıllık %22 büyümenin yanı sıra, bira faaliyetlerimizdeki %30’luk ve meşrubat faaliyetlerimizdeki %27’lik yıllık artışlar, proforma konsolide hasılat büyümesinin ardındaki önemli bileşenler olmuştur. 2018 yılında geçen seneye göre FAVÖK’ını %40 artıran Migros’un yanı sıra meşrubat segmentindeki artan operasyonel karlılık neticesinde, konsolide proforma FAVÖK yıllık bazda %26 artarak 4,8 milyar TL’ye ulaşırken, FAVÖK marjı da %11,3 seviyesinde gerçekleşti. Bilanço tarafında da, toplam proforma konsolide aktiflerimiz %22 artışla 56 milyar TL’ye ulaştı.

Pazarda öncülüğünü devam ettiren Anadolu Efes, portföyüne yeni uluslararası markalar katarak tüketicilerini en iyilerle buluşturmaya devam ediyor. Rusya ve Ukrayna’da ABInBev ile gerçekleştirdiği ortaklık ile pazarda daha da güçlü bir oyuncu haline geldi. Bu yıl 26. Fabrikasını Pakistan’da açan Coca-Cola İçecek (CCI), hem Türkiye’de hem de uluslararası operasyonlarında güçlü performansını ve kaliteli büyümesini sürdürdü. Türkiye’de Kipa entegrasyonunu kısa bir sürede başarıyla tamamlayan, İstanbul’da Uyum, Antalya’da Makro mağazalarını bünyesine katan ve Kazakistan ile Makedonya’da sınır ötesi faaliyetlerini sürdüren Migros, 81 ile yaygınlaştırdığı mağazaları, aile bütçesine katkı sağlayan rekabetçi fiyatları, cazip kampanyaları, taze ürün portföyü, hizmet kalitesiyle büyümesini sürdürüyor.

2018 yılında otomotiv sektöründe yaşanan daralmaya rağmen, bu alandaki faaliyetlerimizde önemli gelişmeler kaydettik. Anadolu Isuzu, yeni markası AOS ile ilk sağdan direksiyonlu otobüsü AOS Visigo Hyper ve Türkiye’nin ilk elektrikli kamyonu NPR10 EV’yi ilk defa sergiledi. Bu yıl savunma sanayine yönelik çalışmaların yoğunlaşmasının yanı sıra, Türkiye’nin ilk fabrika çıkışlı midibüsü Novo Okul’u ve dünyanın birçok ülkesine ihraç edilen Isuzu Novociti Life’ı da satışa sundu. KIA Türkiye, yıl içerisinde iki önemli lansman gerçekleştirerek, performans modeli Stinger ile en çok tercih edilen modeli Sportage’ı yenilenen 1.6L dizel otomatik versiyonuyla pazara sundu. Garenta, MOOV by Garenta ve Praticar by Garenta gibi yeni nesil çözümleriyle sektörde ön plana çıkarken, ikinciyeni.com, toplamda 300 bine yaklaşan üyesiyle her gün 100’ün üzerinde otomobili yeni sahipleriyle buluşturuyor. Anadolu Motor, yerli motor ve yerli şanzıman kullanarak Şekerpınar’da ürettiği Antrac 510 büyük çapa makinesini lanse etti. Anadolu Landini, Globe serisinin dünyadaki tek üretim merkezi olan Şekerpınar’daki tesislerinin açılışını 2018 yılında gerçekleştirdi.

Perakende sektöründe de faaliyetlerimiz başarıyla devam ediyor. Adel markasının yenilenen marka yüzü ve ürün portföyü ile 2018’e giren Adel Kalemcilik, iç pazarda yerel üretim imkanı ile ulaşılabilir fiyat seviyesinde ürünler sunarken, stratejik dış pazar ülkelerinde de faaliyetlerini yaygınlaştırıyor. Adel, oyuncak sektöründe de 3 yıl gibi kısa bir sürede pazardaki etkin oyunculardan biri oldu. Türkiye’de 32.yılına giren McDonald’s ise 2018 yılında müşteri sayısı artışında 119 ülke arasında birinci olarak “Circle of Excellence” ödülünü aldı. Efestur, kurumsal ve bireysel tüm müşterilerine daha hızlı ve kolay erişim, rekabetçi fiyatlar, raporlama olanakları ve dijital platformun kolaylıklarını sunuyor.

Grubumuzun enerji sektöründeki ilk yatırımları olan Aslancık ve Paravani Hidroelektrik Santralleri 4 yılı aşkın süredir faaliyetlerine başarılı bir şekilde devam ediyor. Geleceğe yönelik önemli bir potansiyele sahip olduğunu düşündüğümüz tarım şirketimiz Anadolu Etap, çiftlik sayısını 8’e çıkartarak 30 bin dekar alanda 5 milyon dikili ağaca ulaştı. İşlediği meyve miktarı 300 bin tonu geçerek, bu yıl da Türkiye’nin en büyük meyve yetiştiricisi ve meyve suyu üreticisi konumunu korudu. Taze meyve ve meyve sularının yüzde 50’sini Avrupa, Japonya ve Amerika’nın yanı sıra Hindistan, Rusya ve Suudi Arabistan gibi ülkelere ihraç ederek uluslararası pazarlarda yerini daha da sağlamlaştırdı. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atan Türkiye’deki tek gayrimenkul şirketi olan AND Gayrimenkul, ‘’Türkiye’nin En İyi Konut Projesi’’ ödüllü AND Pastel’in teslimine başlayarak AND Kozyatağı’ndan sonra şehre yeni bir yaşam ve çekim merkezi daha kazandırdı.

Öte yandan, sosyal kuruluşlarımız aracılığıyla da toplumumuz için pek çok alanda değer yaratmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar 28 binin üzerinde burs veren Anadolu Vakfı, 47.000’e yakın ihtiyaç sahibi vatandaşımıza da bedelsiz sağlık hizmeti sağladı. Ülke çapında başta eğitim ve sağlık olmak üzere pek çok alanda gerçekleşirdiği projelerle yüzbinlerce insanın hayatına dokunuyor. Dünya standartlarında hizmet sunan Anadolu Sağlık Merkezi, Avrupa Kanser Enstitüleri Birliği’nin standardını sağlayarak OECI akreditasyonu alan Türkiye ve yakın coğrafyadaki ilk klinik kanser merkezi oldu. Anadolu Efes Spor Kulübü, yeni logosunu tanıttığı 2018’de Türkiye ve Cumhurbaşkanlığı Kupalarını bir kez daha müzesine götürürken Genç Takımımız da ilk kez düzenlenen Basketbol Gençler Ligi’nde şampiyon oldu. AEH Sigorta Acenteliği, 2018 yılında da grup şirketlerimizin sigorta maliyetlerine önemli ölçüde fayda sağlamakla beraber grup dışı portföyünde de büyüme gerçekleştirdi.

Değerli ortaklarımız,

Yeni pazarlar ve sektörler ile vizyonunu sürekli genişleten, varlığını ve saygınlığını gelecek kuşaklara taşıyan global bir oyuncu olmak hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Anadolu Grubu olarak, 2019 yılında da faaliyette olduğumuz tüm kulvarlarda işimizi en iyi şekilde yapmak, yeniliklerin öncüsü olmak ve değer yaratmak her zaman olduğu gibi öncelikli hedeflerimiz olacak.

Başarı hikayemizde bir yılı daha geride bırakırken, gösterdikleri özveri için tüm çalışanlarımıza, ve başta tüketicilerimiz olmak üzere bizlere destek veren ve güvenen tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunarım.

Hurşit Zorlu
İcra Başkanı

Nisan 2019