Ana içeriğe atla

Genel Bakış

İcra Başkanı Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

Pandeminin ekonomi ve sosyal yaşamlarımız üzerindeki derin etkisine rağmen, güçlü ve istikrarlı performansımızı sürdürdüğümüz bir yılı daha geride bıraktık. Anadolu Grubu olarak, yürüttüğümüz etkili finansal ve operasyonel stratejiler sayesinde, içinde bulunduğumuz bu zorlu ve belirsizliklerle şekillenen dönemde hedeflerimize temkinli adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Ürün ve hizmetlerimizi kesintisiz bir şekilde müşterilerimize ulaştırırken, bir yandan da paydaşlarımıza ve toplumumuza fayda sağlayan pek çok proje gerçekleştirdik. Anadolu’dan Yarınlara markamızla ortak geleceğimiz için yaptığımız sürdürülebilirlik çalışmaları her yıl yeni boyutlara erişiyor. İnovasyona, dijitalleşmeye, Ar-ge’ye, tüm paydaşlarımıza daha iyisini sunmamızı sağlayacak yenilikçi altyapılara ve modellere yatırım yapıyoruz. Değerlerimizden ödün vermeden ortak geleceğimiz için çalışmaya devam ediyoruz.

Anadolu Grubu olarak, 2021 yılını toplam konsolide satışlarda 2020 yılına göre %33 artışla 82,7 milyar TL seviyesinde kapattık. Migros, Meşrubat ve Bira operasyonlarımızdaki gelir artışları konsolide hasılat büyümesinin ardındaki önemli bileşenler oldu. 2021 yılında geçen seneye göre artan operasyonel kârlılığımız neticesinde, konsolide FAVÖK artışı yıllık bazda %33 artarak 11,1 milyar TL’ye ulaşırken, FAVÖK marjı da %13,4 seviyesinde gerçekleşti. Bilanço tarafında da toplam konsolide aktiflerimiz %53 artışla 112 milyar TL’ye ulaştı.

Grup şirketlerimiz de bu yıl da pandeminin zorlu koşullarına rağmen önemli gelişmelere imza attılar.

Anadolu Efes, uluslararası operasyonlarda yıl boyunca istikrarlı ve güçlü bir hacim performansı sergilerken bugüne kadarki en yüksek serbest nakit akımı seviyesine ulaşmayı da başardı. Bira ustalarının farklı tatlar geliştirip, butik bira üretimi gerçekleştirdiği ve inovatif üretim teknikleri üzerinde çalıştığı Efes Yenilik Atölyesi’ni açtı. Bira literatürüne dünyada 3. üretim tekniği olarak girmesi beklenen +1 Dinlendirme tekniği ve Türkiye’de sektörün ilk glutensiz birası Efes Glutensiz burada geliştirildi. İnsana, topluma ve çevreye değer katma odağını koruyarak 2030 için iddialı sürdürülebilirlik hedefleri açıkladı. Hem ürünleri ile hem de sosyal fayda projeleri ile birçok ödüle layık görüldü. Sektör liderliğini bu yıl da elden bırakmayan Coca-Cola İçecek (CCI), Eylül sonu itibarıyla satın alma işlemini tamamladığımız Coca-Cola Bottlers Uzbekistan’ı operasyonları arasına kattı. Yurt içi ve yurt dışında çift haneli hacim artışı ile organik ve inorganik büyümesini hızla sürdürdü. Hızlı tüketim ürünleri sektörünün ilk entegre faaliyet raporunu yayınladı. İnsanı merkezine koyan faaliyetleriyle Linkedin Türkiye tarafından Yetenek Ödüllerinde “En İyi İşveren Markası” ödülüne layık görüldü. Migros, satış gelirlerinin sağlıklı artışını her kategoride uygun fiyatlı ürün sunarak ve tüketici bütçesine katkı sağlayarak sürdürmeye devam etti. 2.500’ü aşkın mağazası, online kanalları ve 50 bini aşkın çalışanıyla faaliyetlerini sürdürürken, online kanallarda son 2 yılda 6 kat büyüdü ve son olarak 40 bin çeşit ürünün 45 dakikada teslimatına başladı. SuperApp, Mimeda, Migros Up, Mkolay Kantin, Blockchain, TARO ve Money Pay gibi birçok yeni uygulamayı da hayata geçirdi. BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki yerini koruyan Migros, CDP Su Liderleri arasına girdi. Üst üste 18. kez Organize Perakende Sektörünün “En Beğenilen” şirketi seçildi.

Otomotiv sektöründe, Anadolu Grubu olarak bu alanda faaliyet gösteren şirketlerimiz toplamında %6 oranında bir büyüme sağladık ve yenilikçi çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Anadolu Isuzu, kendi geliştirdiği ve ürettiği yeni araçlarla, hem yurt içi hem de yurt dışında ödüller aldı. Çevreci araçlar geliştiren şirketimiz, Avrupa standartlarına uygun ilk elektrikli aracının ihracatını gerçekleştirdi. Üretim kalitesini artıracak üstün teknoloji alt yapısına sahip Akıllı Fabrika projesini hayata geçirdi. Uzaktan etkin servis müdahalesini sağlayan Pro-Eye sistemini devreye aldı. Yurt içi ve yurt dışına gerçekleştirdiği yüksek adetli araç teslimatları ile pazar payını artırdı. Kia Türkiye, Picanto, Rio ve Stonic modellerini öne çıkarırken, Ceed modelinin makyajlı yeni yüzünü pazara sundu. Yılın son çeyreğinde de Sportage modelinin Black Edition versiyonu pazardaki yerini aldı. Geçtiğimiz yıl son 10 yılın en yüksek pazar payını elde eden şirketimiz, 2021 yılının Kasım ayı sonunda da son 15 yılın en yüksek pazar payını elde etti. Garenta, franchise modeli ile 34 ilde 56 şubeye ulaştı. ikinciyeni.com, ikinci el otomobilleri yeni sahipleriyle buluşturan dijital gücünü, bayilik sistemiyle fiziksel satış ortamına da taşıyor. Anadolu Motor, üretimini gerçekleştirdiği Antrac Motopomp serisinde geliştirdiği yeni Antor LY3 pompa modelinin seri üretimine geçti. Honda Marine tarafında, tekne üreticileri ile gerçekleştirdiği iş birliği neticesinde yüksek beygirli motorların satışlarında artış elde etti.

Tarım, Enerji ve Sanayi Grubu şirketlerimizde de faaliyetlerimiz istikrarlı bir şekilde sürüyor. Taze meyve ve meyve suyu ürünleriyle 65’ten fazla ülkeye hizmet veren Anadolu Etap, 2021 yılında %70 ihracat oranına ulaştı. ‘’Sağlıklı nesiller için sağlıklı meyveler’’ misyonuyla faaliyet gösteren şirketimiz, Türk tarımı ve geleceğimiz için sürdürülebilir bir model oluşturuyor. Modern üretim ve tarım teknolojilerinde öncü olmaya devam ediyor. Grubumuzun enerji sektöründe yenilenebilir enerji alanındaki yatırımları olan Aslancık ve Paravani Hidroelektrik Santralleri faaliyetlerine başarılı bir şekilde devam ediyor. Adel Kalemcilik, değişen ihtiyaçlar doğrultusunda pandemi döneminin ruhuna uygun olarak yaklaşık 600 yeni ürünü tüketicilerinin beğenisine sundu. Topluma katkı sağlayan projelerine yenilerini ekleyerek perakende noktaları için Online Fuar’ı ve okul öncesi öğrenciler ve ebeveynleri için 1500Kelime.com Platformu’nu hayata geçirdi. McDonald’s lezzetli ve doyurucu ürünleri doğru fiyatlandırmayla sunarak, McDelivery’de eve servis ağını genişleterek ve yaptığı güçlü Milli Takımlar sponsorluk iletişimiyle satışlarını ve müşteri sayısını önemli ölçüde artırdı. McDelivery performansı ile de Ortadoğu ve Afrika(MEA) Bölgesi’nde 1. seçildi.

Sosyal kuruluşlarımızla da toplumumuz için değer üretmeye devam ediyoruz. Pandemi döneminde projelerini dijital ortama taşıyan Anadolu Vakfı, eğitime desteğini kesintisiz sürdürüyor. Bursiyer eğitimlerini ve Mentorluk Programını online olarak sürdüren Vakfımız, yine dijital kanallardan sürdürdüğü Değerli Öğretmenim Programı ile 55 ilde 185.000’den fazla öğretmene ulaştı. Sağlıkta Sosyal Sorumluluk çalışmalarına da devam ederek toplamda 55.000’den fazla ihtiyaç sahibine 670.000’i aşkın bedelsiz sağlık hizmeti sağladı. Vakfımızın Nevşehir’de yaptırdığı Mahmut–Dudu Yazıcı Anadolu Lisesi’nin temeli bu yıl atıldı. Anadolu Sağlık Merkezi, alınan üst düzey önlemler ve çalışanlarının gösterdiği koşulsuz özveriyle Covid-19 salgınında nitelikli sağlık hizmetini kesintisiz şekilde hastalarına ulaştırmaya devam ediyor. Anadolu Efes Spor Kulübü, 2021 yılında Avrupa’nın en üst düzey basketbol ligi olan Euroleague’de ve Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde şampiyon olarak tarihe adını altın harflerle yazdırdı. Tüm Avrupa kulüplerinin pazarlama projelerinin değerlendirildiği Euroleague Devotion Ödülleri’nde Avrupa düzeyinde bir pazarlama ödülü daha alarak, bu alanda Avrupa’daki tüm kulüpler içinde en çok ödül ve en çok altın ödül kazanan kulüp olma unvanını korudu.

AEH Sigorta Acenteliği, grup şirketlerimizin sigorta maliyetlerine önemli ölçüde fayda sağlamakla beraber grup dışı portföyünde de büyüme gerçekleştirmeye devam etti.

Ekonomi ve iş dünyasının önde gelen yayınlarından Capital Dergisi’nin 20 yılı aşkın süredir gerçekleştirdiği “En Beğenilen Şirketler” araştırmasında Anadolu Grubu, İş Dünyasının En Beğenilen 20 Şirketi listesine girdi. İlk 20 şirket arasında Anadolu Efes, Coca-Cola Türkiye ve Migros da yer aldı. Sektörlerinin En Beğenilen İlk 3 Şirketi listelerinde de Anadolu Efes, Coca-Cola Türkiye, Migros ve Anadolu Sağlık Merkezi yer aldı.

Bu birbirinden değerli başarılar hepimize güç veriyor. 2022 yılında da pandeminin beraberinde getirdiği zorlukları kararlılık ve hassasiyetle ele alarak faaliyet gösterdiğimiz her alanda değer katmaya devam ediyoruz. Başarı hikayemizde bir yılı daha geride bırakırken bizlere destek veren ve güvenen tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunarım.

Hurşit Zorlu
İcra Başkanı

Nisan 2022