Ana içeriğe atla

Genel Bakış

İcra Başkanı Mesajı

Değerli iş ortaklarımız, yatırımcılarımız ve çalışanlarımız,

Grubumuz, “Anadolu’yu dünyaya, dünyayı Anadolu’ya bağlayan yıldız” olma vizyonu doğrultusunda, 19 ülkede, 80’e yakın şirketi, 59 üretim tesisi ve 50 bini aşkın çalışanıyla operasyonlarını geniş bir coğrafyada kararlılıkla sürdürüyor. 2017 yılını, stratejik planlarımız doğrultusunda önemli gelişmelere imza atarak tamamladık. Siyasi belirsizlikler ve farklı bölgelerdeki jeopolitik risklere karşın, öngörülerin üzerine çıkan bir küresel büyüme performansına tanıklık ettik. Yatırım harcamaları ile sanayi üretimindeki artış kadar reel kesim ile tüketici güvenindeki iyileşme de küresel ölçekte büyümeyi ivmeleyen etkenler arasında yer aldı. Euro Alanı ekonomisi, 2008 küresel krizden bugüne en güçlü performansını sergiledi. 2017 yılında, küresel risk iştahının yüksek seyrinin devamı, gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarının hız kazanmasını sağladı.

Türkiye ekonomisi, Kredi Garanti Fonu uygulaması başta olmak üzere ekonomik faaliyeti desteklemeyi hedefleyen teşviklerin ve düşük baz yılının etkisiyle 2017 yılında güçlü bir performans gösterdi. Bütçe açığı, ekonomiye yönelik artan kamu desteği paralelinde genişlerken; bütçe açığının milli gelire oranı sağlanan güçlü ekonomik büyümenin katkısıyla düşük seviyede tutulabildi. Enflasyondaki çift haneli seyir, daha etkin para ve faiz politikalarını işaret ederken, dış ticaret açığındaki artışın ve cari dengedeki bozulmanın, önümüzdeki dönemde de gündemde önemli yer tutacağı görülmektedir.

2017 yılının son haftasında, Anadolu Grubu tarihinde çok önemli bir adım olan kurucu holding şirketlerinin AG Anadolu Grubu Holding A.Ş. unvanıyla tek çatı altında birleşmesini tamamlayarak, 2018 yılına her zamankinden daha da güçlü bir kurumsal yapı ile başladık. Yeni yapımız ile birlikte kurumsal yönetim, şeffaflık, yönetimsel sürdürülebilirlik ve sadeleşme açılarından önemli faydalar elde ederken, tek holding yapısının finansal sonuçlarının Anadolu Grubu’nun portföyünü tam olarak yansıtacak noktaya gelmesi sebebiyle finansal piyasalardaki algı ve farkındalığımızın olumlu yönde etkilendiğini hissediyoruz. Bu çerçevede, 2017 yılını toplam konsolide satışlarda 2016 yılına göre %23 artışla 17,4 milyar TL seviyesinde kapatırken, finansallarımıza en geç 2019 yılı Haziran ayı itibarıyla tam olarak konsolide edilecek Migros sonuçları da dahil olarak proforma bazda 32,2 milyar TL’ye ulaşan toplam satışlarımızda %30’luk bir büyüme elde ettik. Ciromuzun içinde yaklaşık %50 pay oluşturan Migros operasyonlarındaki yıllık %39 büyümenin yanı sıra, bira faaliyetlerimizdeki %31’lik ve meşrubat faaliyetlerimizdeki %21’lik yıllık artışlar, proforma konsolide hasılat büyümesinin ardındaki önemli bileşenler olmuştur.

2017 yılı, Anadolu Grubu’nun lider şirketlerinden Anadolu Efes için önemli bir sene oldu; ana markasını yenileyerek tüm tüketicilere “Esaslı” bir merhaba diyen şirket, dünyadaki en prestijli marka ödüllerinden biri olan World Branding Awards’ta “Yılın Markası” ödülünü kazandı. Coca-Cola İçecek, 2017 yılında Fitch Ratings’den en yüksek kredi notu alan Türk şirketi olarak Eurobond ihracını rekor taleple tamamladı. CCI’ın Türkiye’deki 10. Fabrikası Isparta’da 2017 yılı içerisinde açıldı. Migros, 2017 yılında tüketicilerin farklı alışveriş alışkanlıklarına yatırım yaparak bünyesine kattığı Kipa ve Tazedirekt markalarıyla, organik büyümenin yanı sıra inorganik büyümesiyle portföyümüzde yer alan şirketler arasında cirosal büyüklük bakımından en üst sıraya yerleşti.

Otomotiv sektöründeki faaliyetlerimiz de birçok farklı alanda ivmeyle büyüyor. İhracatta tarihinin rekor yılını yaşayan Anadolu Isuzu, 2009 yılından bugüne Ar-Ge yatırımlarını hızla sürdürürken, 2017 yılında sektöründe patent şampiyonu unvanını da aldı. KIA Türkiye, 2017 yılında sektörün değişen dinamikleri karşısında kendini etkin bir şekilde konumlandırarak, pazarda ses getirecek yeni Rio ve hibrit Niro gibi modelleri tüketicilerin beğenisine sundu. Araç kiralama pazarındaki yenilikçi markamız Garenta, 2017 yılında kısa ve uzun dönemli kiralamada toplam 30.000 adedi aşkın araç parkına erişti ve 20 farklı noktada araç kiralama hizmeti verir hale geldi. Çevrimiçi açık artırma sistemli otomobil alım-satım platformumuz ikinciyeni.com, bireysel alımın da hizmete girmesiyle bugün toplamda 200 bine yaklaşan üyesiyle her gün 100’ün üzerinde otomobili yeni sahipleriyle buluşturuyor. 133 yıllık traktör üreticisi İtalyan Argo Tractors ile yerli traktör üretimi için ortaklık anlaşması imzalayan Anadolu Motor, Türkiye’nin toprak şartlarına uygun 50‑75 beygir arası modellerini 2018 yılı itibarıyla Şekerpınar’daki tesislerinde üretecek.

Perakende sektöründe faaliyetlerimiz geniş bir yelpazede devam ediyor. Ülkemizin önde gelen kalem ve kırtasiye üretim ve pazarlama şirketi Adel Kalemcilik, yıllardan beri sergilediği istikrarlı büyümesini, yeni girdiği oyuncak pazarında da hızlı bir gelişim ile sürdürüyor. Türkiye’deki 31. yılını tamamlayan ve 1 milyarıncı hamburgerini servis eden McDonald’s, hedeflerinin üzerinde satış ve müşteri sayısına ulaşarak faaliyet gösterdiği 119 ülke arasında 1. seçildi.

Etkinlik ve seyahat çözümleri alanında faaliyet gösteren şirketimiz Efestur, büyümesini 2017 yılında da sürdürdü. Grup şirketlerimizin projelerini de gerçekleştirirken, birçok grup dışı şirkete hizmet verdi.

Önemli büyüme potansiyeli vadeden tarım sektöründeki şirketimiz Anadolu Etap, 2017 yılında Isparta’da yıllık 100 bin ton meyve işleme kapasitesine sahip 3. fabrikasının açılışını gerçekleştirdi. Anadolu Etap’ın 2015 yılında başladığı taze meyve satışları, 2 yılda 50.000 tona ulaşırken, yepyeni bir kategori yaratılarak piyasaya sunulan Doal Meyveden Şeker yıl içerisinde raflarda yerini aldı.

Grubumuzun enerji sektöründeki ilk yatırımları olan Aslancık HES ve Paravani HES projeleri, başarılı faaliyetlerine devam ederken, Gürcistan’da yatırım aşamasında olan Kheledula HES projesi ile enerji piyasasındaki konumumuzu güçlendireceğiz. Uluslararası standartları gayrimenkul sektörüne taşıma vizyonu ile yaptığı çalışmalar sonucu Stevie Ödülleri’nde “Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi” seçilen AND Gayrimenkul, Kozyatağı ve Kartal’daki mevcut ve geliştirdiği projelerle sektörünün başlıca güvenilir oyuncularından biri olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Anadolu Vakfı, bugüne kadar verdiği burs sayısını 27.000 üzerine çıkarırken, 2014’ten bugüne “Değerli Öğretmenim” projesi ile 40 ilde 35.000’e yakın öğretmene seminer verdi. 2017’de 4000’in üzerinde ihtiyaç sahibi vatandaşımıza bedelsiz sağlık ücreti sağlayan Vakfımız, toplamda 42.000 rakamına ulaştı. Anadolu Sağlık Merkezi, 2017 yılında özellikle Hastane Odaklı Bakım konusunda başarısını tescilleyerek bu coğrafyada “Planetree Bronz Akreditasyonu”na layık görülen ilk ve tek hastane oldu.

Anadolu Efes Spor Kulübü, Euroleague tarafından “Avrupa’nın En İyi Pazarlama Yapan Takımı” seçilirken, altyapı takımlarımız da sezonda üç kategoride Türkiye Şampiyonluğu aldı.

Son olarak, Grubumuzun, Türkiye’nin Otomobili Projesi’nin Ortak Girişim Grubu’nda yerini alarak, 67 yıldır oluşturduğu deneyimi, bu projede Türkiye’nin hizmetine sunmuş olmaktan dolayı mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.

2017 yılında hayata geçirdiğimiz, Grubumuz için önem taşıyan gelişmelerde çalışanlarımızın gösterdiği özverili çalışmalar için teşekkürlerimi sunarım. Başta tüketicilerimiz olmak üzere destek ve güvenlerini eksiltmeyen tüm paydaşlarımıza da bu vesileyle teşekkür ederim. Grubumuzun varlığının nesiller boyu sürdürülmesini sağlamak ve tüm paydaşlarımız için daha fazla değer yaratmak hedefleriyle Anadolu Grubu ailesi olarak çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz.

Hurşit Zorlu
İcra Başkanı

Nisan’18