Ana içeriğe atla

Grup Şirketleri

  • Tarım, Enerji ve Sanayi Grubu

Tarım, Enerji ve Sanayi Grubu

Anadolu Grubu, tarım, enerj, kalem ve kırtasiye, hızlı servis restoran sektörlerindeki şirketlerini Tarım, Enerji ve Sanayi Grubu altında yönetiyor.

Anadolu Etap:
Anadolu Grubu ve Özgörkey Holding ortaklığı ile 2010 yılında kurulan Anadolu Etap; 8 çiftliği, 3 meyve suyu fabrikası ve 1 meyve paketleme tesisi ile Türkiye’nin en büyük meyve yetiştiricisi ve meyve suyu üreticisi konumundadır.

Paravani Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali:
Gürcistan’da inşaatına 2010 yılında başlanan, 90 MW kurulu gücündeki Paravani Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali yatırımı 2014 yılının Eylül ayında faaliyete geçti. Cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak, bu yatırımla komşu ülke kaynakları ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılıyor.

AES Elektrik Enerjisi Toptan Satış:
AES Elektrik Enerjisi Toptan Satış Şirketi vasıtasıyla elektrik üretim şirketlerinde üretilen elektriğinin satış stratejileri belirlenmekte ve ticareti gerçekleştirilmektedir. Şirket, elektrik enerjisi ve/veya kapasitesinin toptan satışı ve doğrudan serbest tüketicilere satışı ile ithalat ve ihracat faaliyetlerini yürütme hakkına sahiptir.

Aslancık Barajı ve Hidroelektrik Santrali:
Enerji sektörünün ilk yatırımı olarak, Doğan ve Doğuş Gruplarıyla birlikte hayata geçirilen 120 MW Aslancık Barajı ve Hidroelektrik Santrali projesi yaklaşık 4 yıllık inşaat döneminin ardından 2014 yılının Mart ayında faaliyete geçti.

Adel Kalemcilik:
Kalem ve kırtasiye alanında, dünyaca ünlü yazım ve boyama gereçleri üreticisi Faber-Castell ile işbirliği içinde olan Adel Kalemcilik, faaliyetlerine 1969 yılında başladı. Faber-Castell ile 1995 yılında bu işbirliğini ortaklığa dönüştüren Adel Kalemcilik, bulunduğu bölgenin en büyük kalem üreticisi olarak Avrupa’da %13’lük üretim payına sahiptir.

McDonald’s:
Anadolu Grubu, dünyanın en değerli 4. markası olan McDonald's’ın, 2005 yılından bu yana Türkiye’deki lisansörü olarak faaliyet gösteriyor. 250'den fazla restoranı ve 6 bin çalışanıyla yılda 60 milyonu aşkın tüketiciye hizmet veren McDonald's, sunduğu ürünlerin tamamına yakınını Türkiye'den tedarik ederek, iş gücü ve pazar olarak da ülkemize katma değer yaratıyor.