Ana içeriğe atla

Grup Şirketleri

  • Enerji Grubu tanıtımı için Anadolu Kafkasya Enerji, Aslancık Elektrik Üretim, Anadolu Elektrik Toptan Satış'ı anlatan ortak bir fotoğraf.

Enerji Grubu

Enerji Grubu, Anadolu Grubu’nun enerji sektöründeki faaliyetlerini yürütmektedir.

2000’li yıllarda liberalleşmeye başlayan elektrik enerjisi sektörünün Türkiye’de ve komşu coğrafyalarda hızla gelişmekte ve büyümekte olan pazarlar arasında yer alması nedeniyle, Anadolu Grubu stratejik olarak bu sektörde yer almayı hedefliyor.

Bu kapsamda 2005 yılında, bu sektörde faaliyetlerine başlayan Enerji Grubu; çevreye ve insana saygılı olarak katma değer yaratan, sürdürülebilir enerji portföyü oluşturmak suretiyle enerji yatırımlarını, Anadolu Grubu’nun önemli sektörlerinden biri konumuna getirme misyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.

Bu misyon doğrultusunda, enerji sektöründe rekabetçi ve dengeli bir portföy oluşturmak ve enerji piyasasının pro-aktif ve dinamik hareket eden güvenilir grupları arasında ön sıralarda yer almak hedeflenmektedir.

Enerji sektörünün ilk yatırımı olarak, Doğan ve Doğuş Gruplarıyla birlikte hayata geçirilen 120 MW Aslancık Barajı ve Hidroelektrik Santrali projesi yaklaşık 4 yıllık inşaat döneminin ardından 2014 yılının Mart ayında faaliyete geçti.

Gürcistan’da inşaatına 2010 yılında başlanan, 90 MW kurulu gücündeki Paravani Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali yatırımı 2014 yılının Eylül ayında faaliyete geçti.

Cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak, bu yatırımla komşu ülke kaynakları ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılıyor.

Paravani Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali yatırımı ile birlikte Gürcistan’da yenilenebilir enerjinin özellikle hidroelektrik santralleri alanında yeni projeler geliştiriliyor.

AES Elektrik Enerjisi Toptan Satış Şirketi vasıtasıyla Enerji Grubu’nun elektrik üretim şirketlerinde üretilen elektriğinin satış stratejileri belirlenmekte ve ticareti gerçekleştirilmektedir.

Şirket, elektrik enerjisi ve/veya kapasitesinin toptan satışı ve doğrudan serbest tüketicilere satışı ile ithalat ve ihracat faaliyetlerini yürütme hakkına sahiptir.

Enerji Grubu, önümüzdeki dönemde de Türkiye ve uluslararası pazarlarda çevreye ve insana saygılı olma prensibiyle hareket ederek yenilenebilir ve baz yük enerji santrali projeleri geliştirmeye devam edecektir.