Ana içeriğe atla

Grup Şirketleri

  • Otomotiv Grubu tanıtımı için Anadolu Isuzu, Çelik Motor, Anadolu Motor'u anlatan ortak bir fotoğraf.

Otomotiv Grubu

Otomotiv Grubu, dünyanın önde gelen kuruluşlarından ISUZU ile ticari araçlar, KIA ile binek otomobiller, ANTOR ve LOMBARDINI ile endüstriyel motorlar, HONDA Güç Ürünleri, ANTRAC çapa makineleri, denizde ise HONDA MARINE markaları ile iş birliği yapıyor. 1960’lı yıllarda kamyonet üretimiyle faaliyetlerine başladığı otomotiv sektöründe bugün öncü kuruluşlardan biri olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Anadolu Grubu, Isuzu Motors Limited ve Itochu ortaklığında halka açık olan Anadolu Isuzu ile, hafif kamyon, kamyonet, otobüs ve pick-up gibi ticari araçların üretim ve pazarlamasını gerçekleştiriyor.

Yarım asrı aşkın tecrübesiyle Anadolu Grubu'nun en köklü kuruluşlarından olan Çelik Motor, Türkiye’de otomotiv sektöründe faaliyet gösteren en köklü şirket olma unvanını taşıyor. 2001 yılında KIA markasının Türkiye distribütörlüğünü alan Çelik Motor, uzun yıllara dayanan bilgi birikimi ve deneyimini KIA markası için kullanmaya başladı. KIA markası, yaygın servis ağı ve satış noktalarıyla, Türkiye’de otomotiv sektöründe önemli bir konuma geldi. Çelik Motor, markanın değişen tasarım anlayışı ile birlikte KIA’nın algısını ve imajını ileriye taşıdı.

2005 yılından itibaren girişimci ve yenilikçi vizyonu ile yeni tüketici alanlarına açılan Çelik Motor; uzun dönem araç kiralama markası Çelik Motor Filo ve 2014 yılında Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli sermayeli kurumsal rent a car markası olarak sektöre iddialı bir giriş yapan Garenta markalarını 2016 yılında Garenta çatısı altında birleştirdi. Çelik Motor, uzun dönem kiralamalarda GarentaPRO, kısa dönem kiralamalarda GarentaDAY markalarıyla; 35.000 adedi aşan araç parkıyla sektöre yön veriyor.

Çelik Motor, 2013 yılında sektördeki deneyimini dijital platforma da taşıyarak online 2. el otomobil açık artırma platformu ikinciyeni.com’u kurdu. ikinciyeni.com; yıllık 20.000 adedin üzerindeki otomobil satışıyla, Türkiye’de otomotiv e-ticaretinde liderliğini sürdürüyor.

Anadolu Motor, kendi markası ANTOR’la üretimini sürdürüyor ve bugün İtalya dahil 40’a yakın ülkeye motor ihraç ediyor. Bunun dışında çim biçme makineleri, dal parçalayıcılar, dizel motopomplar, benzinli ve dizel motorlu jeneratör ve çapa makineleri üretimlerine de devam ediyor.