Ana içeriğe atla

Grup Şirketleri

Anadolu Kafkasya Enerji Yatırımları A.Ş.

Anadolu Kafkasya Enerji Yatırımları A.Ş., Gürcistan’da Paravani Hidroelektrik Santrali yatırımını sürdürmek ve bu ülkede yenilenebilir enerji alanında yeni yatırımları hayata geçirmek amacıyla Aralık 2009’da kuruldu.

Şirket, Gürcistan’ın Ahıska bölgesinde, Türkiye-Gürcistan sınırına yaklaşık 25 km uzaklıkta Paravani Gölü’nden doğmakta olan Kura nehrinin bir kolu olan Paravani nehri üzerinde Paravani Hidroelektrik Santrali’nin geliştirilmesi, inşası ve işletilmesine yönelik kuruldu.

Gürcistan’da kurulmuş olan Anadolu Kafkasya Enerji Yatırımları A.Ş. Paravani Hidroelektrik Santrali’nin işletilmesine ve Gürcistan’da yeni yatırımların hayata geçirilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Merkezi Gürcistan, Tiflis’te bulunan Paravani HES hisselerinin %90’ı Anadolu Kafkasya Enerji Yatırımları A.Ş.’ye ait olup, uluslararası yatırım bankası European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) de projeye %10 oranında ortaktır.

90 MW kurulu güce ve yıllık ortalama 409 milyon kWh elektrik üretime sahip Paravani Hidroelektrik Santrali’nin inşaatına Ekim 2010’da başlandı. İnşaatın 4 yılda tamamlanmasıyla birlikte, Paravani HES’te elektrik enerjisi üretimine başlandı.

Paravani HES’de üretilen elektrik enerjisi Gürcistan ve Türkiye’ye iletiliyor. Cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak, bu yatırımla komşu ülke kaynakları ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılıyor.