Ana içeriğe atla

Grup Şirketleri

Anadolu Efes Spor Kulübü

Türkiye’de basketbolun geniş kitlelere yayılması ve sevdirilmesinde çok önemli bir paya sahip olan Anadolu Efes Spor Kulübü, Anadolu Grubu’nun sosyal kuruluşlarından biridir. 1976 yılında Tuncay Özilhan başkanlığında kurulmasının ardından yalnızca iki sene sonra birinci lige yükselen Anadolu Efes Spor Kulübü, birinci ligde mücadele ettiği ilk sezon olan 1978-1979 sezonunda şampiyonluk kupasını müzesine götürmeyi başardı.

7 Ocak 2011 tarihli ilgili TAPDK yönetmeliği gereği adı Anadolu Efes Spor Kulübü olarak değiştirilen kulüp, 2023 - 2024 sezonu itibarıyla müzesinde 2 EuroLeague Kupası, 1 EuroLeague İkinciliği, 1 Koraç Kupası, 16 Türkiye Ligi Şampiyonluğu, 12 Türkiye Kupası ve 13 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve 2 G.S.G.M. Kupası bulunduruyor.

1990’lı yıllara gelindiğinde Avrupa sahalarında elde ettiği başarılarla “Türkiye’nin Gururu” olarak gösterilen Anadolu Efes, 1996 yılında kazandığı Koraç Kupası ile takım sporları bazında Avrupa kupası kazanan ilk Türk takımı oldu. Her yıl hedeflerini daha da büyüterek yoluna devam eden Anadolu Efes, 2000 ve 2001’de EuroLeague’de Final Four oynama başarısı gösterdi. Gelen iki Avrupa üçüncülüğü ve 2000’li yıllarda kaldırılan kupalarla Türk basketbolunu etkisi altına aldı. 2019 yılında EuroLeague'i ikinci sırada tamamlayan Anadolu Efes, 2021 yılında ise kulüp tarihinin ilk EuroLeague şampiyonluğunu kazandı. Bu başarısını 2022 yılında tekrarlayan Anadolu Efes Spor Kulübü, aynı zamanda iki EuroLeague şampiyonluğu bulunan ilk Türk takımı haline gelerek “İlklerin Takımı” unvanını bir kez daha pekiştirdi.

Türk sporunu ileriye götürmek amacıyla kurulan Anadolu Efes Spor Kulübü elde ettiği başarılar ve basketbolumuza kazandırdığı sporcularla birlikte Türk basketbolunun kilometre taşlarından biri haline geldi. Bugüne dek altyapısından sayısız sporcuyu yetiştiren Anadolu Efes, NBA’e Türk oyuncu gönderen ilk takım olarak tarihe geçti. Anadolu Efes, Türk gençliğine basketbol sevgisini aşılama hedefiyle başarı yolculuğuna devam ederken, her yıl pek çok genç sporcuyu basketbola armağan ediyor.

Kendini bir basketbol kulübünden çok daha fazlası olarak konumlayan Anadolu Efes, kurulduğu günden bugüne, sportif başarıların yanı sıra gerçekleştirdiği kurumsal sosyal sorumluluk projeleri, iletişim çalışmaları, sürdürülebilir yönetim yapısı ve pazarlama faaliyetleriyle de dünya basketbol kamuoyunda adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Anadolu Efes Spor Kulübü ayrıca EuroLeague tarafından “Avrupa’nın En İyi Pazarlama Yapan Kulübü” seçilen ilk Türk kulübüdür. EuroLeague Devotion Pazarlama Ödülleri’nde beş kez Altın Ödül (2010, 2013, 2017, 2020 ve 2022) kazanan Anadolu Efes, üç kez de Gümüş Ödül (2019, 2021 ve 2023) kazanmıştır. Anadolu Efes, Avrupa çapında da EuroLeague Devotion Pazarlama Ödülleri’nde hem en çok ödül ve hem de en çok Altın Ödül kazanan takım konumundadır.

Anadolu Efes Spor Kulübü 2019 ve 2020 yıllarında ise yine EuroLeague tarafından One Team Altın Ödülü ile ödüllendirilmiş ve “Avrupa’nın En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi” gerçekleştiren takımı seçilmiştir.