Ana içeriğe atla

Grup Şirketleri

Adel Kalemcilik

Türkiye’de kalem denince ilk akla gelen ve bir geleneğe dönüşen ADEL Kalemcilik 1969’da İstanbul-Kartal’daki fabrikasının açılışıyla faaliyete geçti. ADEL’in ürettiği kalemler ve kırtasiye ürünleri yüksek kaliteleri ile tüm Türkiye’de tanındı, nesillerin eğitiminde önemli yer aldı.

ADEL kâğıt ürünleri haricinde, gerek üretim miktarları, gerekse ürün çeşitliliği açısından Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en büyük kırtasiye ürünleri üreticisi konumundadır. Avrupa genelindeki ağaç cidarlı kalemlerin üretiminin yaklaşık %13’ü ADEL tarafından gerçekleştirilmektedir.

Dünyanın en eski yazım gereçleri firması olan Faber-Castell ile kuruluşundan bu yana sürdürdüğü işbirliğini 1995 yılında ortaklıkla pekiştiren Adel, bu ortaklığın gücü ile Türkiye’ye değer katan yatırımlarını ara vermeden sürdürüyor.

Kuruluşundan bu yana istikrarlı bir gelişim göstererek büyüyen ADEL, yurtdışına açılım konusunda önemli bir adım atarak Faber-Castell ile uzun yıllara dayanan olumlu işbirliğinin ve Anadolu Grubu’nun ülke tecrübesinin de etkisiyle, %50-%50 pay oranı ile Eylül 2011’de Rusya’da “LLC Faber-Castell Anadolu” şirketini kurdu.

ADEL, Temmuz 2013’de çocuklara yönelik yeni markası Adeland’ın lansmanını yaptı. Boya kalemi, pastel, suluboya gibi kırtasiye ürünlerinin yanısıra Adeland markası, bir ilki gerçekleştirerek kendi karakterlerini, ülkesini, eğlence setlerini ve hikayesini yaratarak çocuklara yepyeni ve çok eğlenceli bir dünya sundu.

1996 yılında halka açılan ADEL’in günümüzde %22,60’lık payı, Borsa İstanbul’da işlem görüyor. 2013 yılında %17 büyüme gösteren ADEL, 2014 yılının ilk yarısında %30 büyüme gösterdi. Pay değeri ise son 5 yılda 7 kat artan ADEL, son 10 yıldır düzenli temettü ödeyen ilk 25 şirketten biridir.

ADEL, Türkiye yazım, çizim, boyama ürünleri pazarının lideri olarak İstanbul’daki tesislerinde; ağaç cidarlı kurşun kalemler, boya ve kopya kalemleri, tükenmez, mekanik kurşun kalemler ve minleri, sıvı mürekkepli kalemler, keçeli kalemler, pastel boyalar, suluboyalar, silgiler, parmak boyası, oyun hamuru ve guaj boya üretiyor.

ADEL bugün 4.500 çeşit ürün ile Türkiye’de üretilen ve ithal edilen Faber-Castell, Graf von Faber-Castell, Adel, Adeland, Eberhard Faber ve Atlas markalarının pazarlama ve satışını gerçekleştiriyor.

Özünde barındırdığı “iyilik” değeri ile eğitimin ve eğitimde yaratıcılığın en büyük destekçisi olan Adel Kalemcilik, çok sayıda sponsorluk ve sosyal sorumluluk projesini yürütüyor. Çeşitli Vakıf ve Derneklerle işbirliğinin yanı sıra;

  • Müze, otel, parti evleri ve okullardaki “Faber-Castell Yaratıcılık Atölyeleri” ile yılda 100.000’den fazla çocuğa ulaşıyoruz.
  • “Faber-Castell Yaratıcı Beyin Yaratıcı Çocuk” öğretmen seminerleri ile 3 yılda 1.000’den fazla öğretmene ulaşarak çocuklarda yaratıcılığı teşvik etmenin önemini vurguladık.
  • Yılda 200.000’i aşkın öğrenciye kırtasiye yardımında bulunuyoruz.

 

2014 yılında 45. yılını kutlayan ADEL, 60’a yakın ülkeye ihracat yapıyor. 2015 yılında Çayırova’daki yeni fabrikasına taşınan ADEL’in fabrikası 36.000 m2’lik bir alana kuruldu.

Vizyon: Hayallerini şekillendirip renklendirerek iz bırakmak isteyen herkesin hayatında olmak.

Misyon:
Kaliteli ve yenilikçi ürünleri müşterilerine ulaştıran topluma ve çevreye karşı sorumlu, etik değerlere bağlı bir şirket olmak.

Değerler:
İyilik, Kalite, Yenilikçilik, Başarma Tutkusu