Ana içeriğe atla

Grup Şirketleri

MEDYA GALERİ

Çelik Motor

Anadolu Grubu’nun en köklü şirketlerinden biri olan Çelik Motor, 26 Şubat 1960 tarihinde limited şirket olarak kuruldu, 14 Mayıs 1970 tarihinde ise anonim şirket oldu. 2016 yılında 56. yılını kutlayan Çelik Motor, kurulduğu günden bu yana otomotiv sektörünün gelişmesine önemli katkılarda bulunuyor. Yarım asrı aşkın süredir, isim ve yapısını değiştirmeden aralıksız olarak otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Türkiye’deki en eski şirket unvanını taşıyan Çelik Motor, hizmet alanlarında pek çok ilke de imza attı.

Çelik Motor, 1966'da Skoda kamyonetlerin satışıyla ilk önemli hamlesini yaptı. 1985'te Lada distribütörlüğünü aldı ve Lada markası ile büyük başarı kazandı. Dönemin en popüler araçlarından biri haline gelen Lada, 1989 - 1993 yılları arasında Türkiye'nin en çok satılan ithal otomobili oldu. Çelik Motor, 1986'da aldığı Honda otomobili operasyonunu ise 1992'de Anadolu Honda'ya devretti.

Distribütörü olduğu markaları sektörün en çok satan markaları arasına sokmayı başaran Çelik Motor, 2001 yılından bu yana Güney Koreli KIA markasını otomobil sevenlerle buluşturuyor. Çelik Motor, dünyada başarı grafiği hızla yükselen markalardan biri olan KIA’yı, Türk otomotiv sektörünün önemli oyuncularından biri haline getirdi. Teknoloji ve tasarım vizyonu ile dünyada olduğu gibi Türkiye’de de fark yaratan KIA, her yeni modeli ile standartları yükseltmeye, otomobil sevenleri heyecanlandırmaya devam ediyor.

Çelik Motor, 2005 yılından itibaren yenilikçi ve girişimci vizyonu ile yeni tüketici alanlarına açıldı. Şirketin filo kiralama markası Çelik Motor Filo sektörün en önemli oyuncularından biri oldu. 2014 yılında ise, Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli sermayeli kurumsal rent a car markası Garenta sektöre çok iddialı bir giriş yaptı. 2016 yılında tüm kiralama operasyonlarını Garenta çatısı altında birleştiren Çelik Motor; uzun dönem kiralamalarda GarentaPRO, kısa dönem kiralamalarda GarentaDAY markalarıyla sektöre yön veriyor.

Çelik Motor ayrıca, sektördeki deneyimini dijital platforma da taşıyarak 2013 yılında online 2. el otomobil açık artırma platformu ikinciyeni.com’u kurdu. ikinciyeni.com; yıllık 20.000 adedin üzerinde otomobil satışıyla, otomotiv e-ticaretinde liderliğini sürdürüyor.

İkinci el otomobil sektörüne yepyeni bir soluk kazandıran bu platform, satıcı ve alıcıları birden fazla kişiyle muhatap olma derdini ortadan kaldırıyor. 2017 yılına kadar sadece Çelik Motor bünyesindeki otomobillerin satıldığı ikinciyeni.com platformu, yoğun talep üzerine açık artırma bölümü tüm bireysel ve kurumsal müşterilerin hizmetine sunuldu.
İkinciyeni.com’u diğer ikinci el otomobil satış platformlarından farklı kılan bir diğer özelliği ise yapay zeka uygulaması Carwizz. Bu uygulama ile kullanıcılar otomobillerin piyasa değerini kolayca öğreniyor. Carwizz ekspertiz raporunda mevsimsel ve ekonomik etkilerde dahil olmak üzere otomobiller en ince detayına kadar inceleniyor.

Çelik Motor’un otomobil sahiplerine sunduğu yeni markası Praticar, bir araçla ilgili yaşanabilecek sorunlara pratik çözümler sunuyor. Praticar; periyodik bakım, muayene, arıza tespit bakım, lastik değiştirme, hasar onarım, lojistik özel şoför hizmeti ve oto kuaförü gibi otomobil sahiplerinin faydalanacağı birçok hizmeti tek çatı altında toplanıyor.
Praticar.com internet adresinden veya IOS / Android üzerinden uygulamayı indirip araç bilgileri girilerek sistemdeki tüm hizmetlere ulaşılabiliyor. Praticar uzmanlarının aracı teslim almasıyla süreç başlar. Araç servise ulaşıp detaylı inceleme yapıldıktan sonra gereken işlemler uzmanlar tarafından belirlenir. Araç sahipleri serviste yapılacak işlemlerle ilgili her adımda bilgilendirilir. Kullanıcı onayıyla işlemler gerçekleştirilir.

Otomobil alım satımında yepyeni bir deneyim sunan Anadolu Grubu’nun bir başka markası Bulur, Çelik Motor çatısı altında 2018 yılında faaliyetlerine başladı. Online platform olan ve akıllı eşleşme algoritması ile Bulur alıcılar için en uygun otomobili, satıcılar için de en uygun alıcıları bulur. Otomobil almak isteyenler; istedikleri özellikleri ve bütçelerini siteye girdikten sonra gelen teklifleri değerlendirebiliyor. Ayrıca otomobil marka / model konusunda kararsız otomobil severler, ‘Otomobil Önerisi Al’ sekmesinde bulunan yönlendirme ile ihtiyaçlarına en uygun otomobilleri bulabiliyor.

Türk otomotiv sektörünün öncü şirketlerinden Çelik Motor, bünyesinde yer alan markaları ve yeni projeleriyle müşterilerine en yenilikçi ürün ve hizmetleri sunmaya devam edecek.

Garenta
2014 yılında gerçekleştirdiği ilk kısa dönem araç kiralama operasyonuyla sektöre farklı bir anlayış getiren Garenta; 2016 yılında, 10 yılı aşkın süredir Uzun Dönem Operasyonel Kiralama faaliyetlerini sürdüren Çelik Motor Filo ile güçlerini Garenta çatısı altında birleştirdi.

Araç kiralamada “yeni nesil” hizmet anlayışıyla faaliyet gösteren Garenta; müşterilerinin tüm araç kiralama ihtiyaçlarının tek muhatabı olmayı hedefliyor. Müşteri odaklı hizmet anlayışı ile çözüm odaklı yapısı, bireylere ve kurumlara özel hizmetleri ve teknolojik altyapısıyla kısa zamanda sektörün lider firmaları arasında yerini aldı.

12 ilde bulunan şehir ve havaalanı şubeleriyle Garenta, kısa dönem kiralamada “GarentaDAY” markasıyla 7/24 müşterilerinin yanında yer alırken uzun dönem kiralamada da “GarentaPRO” markası ile kurum ve bireylere hizmet sunuyor. Türkiye’de bir ilk olan uzun dönem online kiralama sistemi ile de müşterilerin hayatını kolaylaştıran Garenta, bu süreçte çağrı merkezi ve canlı destek ekibi aracılığıyla da müşterilerinin her ihtiyacında yanlarında oluyor.

Geniş araç parkı sayesinde esnek ve hızlı araç kiralama deneyimi sunan Garenta, birçok marka ile yürüttüğü işbirlikleri ile müşterilerine ek avantajlar sağlıyor.

İkinciyeni.com
İkinciyeni.com, Çelik Motor bünyesinde; 2013 yılından itibaren Türkiye’nin 2.el online otomobil açık artırma platformu olarak hizmet vermektedir. 7 gün içinde iade garantili sistemi ile ikinci el otomobil satışını hızlı ve güvenilir bir ortamda gerçekleştiren ikinciyeni.com 2016 yılında 15 bin, 2017 yılında 20 bin otomobili yeni sahipleriyle buluşturdu. Kurumsal müşterilerinin yanı sıra bireysel müşterilerine de açık artırma yoluyla otomobil satışı gerçekleştiren platform, dijital dönüşümün otomobil sektöründeki en başarılı örneklerinden biri olarak, geliştirdiği şube ağı ile birlikte İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli ve Gaziantep'te hizmet vermektedir.

İkinciyeni.com’a özel olarak geliştirilen yapay zekâ uygulaması Carwizz ile satış sürecine başlamadan otomobillerin piyasa fiyatı kolayca öğreniliyor. Carwizz ekspertiz raporunda mevsimsel ve ekonomik etkilerde dahil olmak üzere otomobiller en ince detayına kadar inceleniyor.

“Yenisi Kadar İyi” sloganıyla satışa sunulan otomobiller için 150 yıllık deneyime sahip bağımsız teknik denetim kuruluşu TÜV SÜD onaylı ekspertiz hizmetiyle otomobillerin yürüyen aksam, kaporta ve boya, elektronik ve elektrik aksam, motor ve mekanik, doküman ve ekipman, iç mekân, fren sistemi, lastik ve jant kontrollerini gerçekleştirerek mevcut durumu şeffaf bir şekilde raporlanıyor. Siteye üye olan kullanıcılar, istedikleri otomobilin ekspertiz raporlarını ve farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını da inceleme fırsatı yakalıyor.

İkinciyeni.com, yeni nesil hizmetleriyle önümüzdeki dönemlerde daha çok otomobil severi hayallerindeki otomobillerle buluşturmayı hedefliyor.

Praticar
Çelik Motor’un otomobil sahiplerine sunduğu yeni markası Praticar, bir araçla ilgili yaşanabilecek sorunlara pratik çözümler sunuyor. Çelik Motor tarafından geliştirilen yeni mobil uygulama Praticar; periyodik bakım, muayene, arıza tespit bakım, lastik değiştirme, hasar onarım, lojistik gibi otomobil sahiplerinin faydalanacağı birçok hizmeti tek çatıda sunuyor. Aynı zamanda özel şoför, oto kuaför, araç lojistiği hizmetleri de veren uygulama, IOS ve Android üzerinden cep telefonuna kolayca indirilebiliyor. Tüm işlemlerde, araç verilen adresten alınıp sorunu çözülerek yine aynı adrese teslim ediliyor.
Praticar kullanıcılarının araçları servise ulaşıp detaylı inceleme yapıldıktan sonra araca yapılması gereken işlemler belirleniyor. Araç sahipleri serviste yapılacak işlemlerle ilgili her adımda bilgilendiriliyor ve müşteri onayıyla işlemler gerçekleştiriliyor.

Praticar; garantisi devam eden ve garantisi bitmiş araçlara avantajlı fiyatlarla yetkili servisten hizmet alma imkânı sunuyor. Araç muayenesi hizmetinde ise muayene öncesi ve sırasında istenilen tüm şartlar yine Praticar uzmanları tarafından yerine getiriliyor. Muayene öncesinde gerekli şartlar ve ihtiyaçlar da istenildiği takdirde yine Praticar tarafından gideriliyor.

Bulur
Çelik Motor çatısı altında faaliyete başlayan Bulur; sıfır ve ikinci el otomobil alım satımında yepyeni bir deneyim sunuyor. 5000’den fazla üyeye sahip Bulur, 2018 yılı Ocak ayında otomobil severlerle buluştu.

Online bir platform olan ve akıllı eşleşme algoritması ile Bulur; alıcılar için en uygun otomobili, satıcılar için de en uygun alıcıları buluyor. Otomobil almak isteyenler; istedikleri özellikleri ve bütçelerini siteye girdikten sonra gelen teklifleri değerlendirebiliyorlar.

Otomobilini satmak isteyen kullanıcılar ise ‘otomobil sat’ ikonuna tıklayıp sisteme otomobil bilgilerini girdikten sonra uygun eşleşmeleri inceleyip ve teklifleri verebiliyor. Tüm bu işlemleri ücretsiz yapan Bulur; bayi ve galerilere de birçok avantaj sunmakta.

Bulur, verdiği hizmetlerle otomobil araştırması yapan kullanıcılara birçok avantaj sunuyor. Yapay zeka uygulaması Carwizz ile otomobillerin marka ve modeline göre piyasa fiyatlarına uygun olarak değerler ayrıca otomobil marka / model konusunda kararsız otomobil severler, ‘Otomobil Önerisi Al’ segmesinde bulunan yönlendirmeler ile ihtiyaçlarına en uygun otomobilleri buluyor.

MARKALAR