Ana içeriğe atla

Grup Şirketleri

Bira Operasyonları - Anadolu Efes

Faaliyetine 1969 yılında başlayan Anadolu Efes, Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Gürcistan ve Moldova’da bira operasyonları yürütüyor. Türkiye’de Ankara, İzmir ve Adana’daki 3 bira fabrikası, Afyon ve Konya’daki 2 malt tesisi ve Bilecik’teki şerbetçiotu işleme tesisi ile faaliyet gösteren Anadolu Efes, 6 ülkede toplam 21 bira fabrikası, 5 malt üretim tesisi ve 1 şerbetçi otu işleme tesisi ile sektöründe bölgesel bir güç konumunda bulunuyor. 2021 Barth Report’a göre üretim hacmi bakımından Avrupa’nın en büyük 5’inci, dünyanın en büyük 9’uncu bira şirketi durumunda olan Anadolu Efes, 2022 itibariyle yıllık 53,5 milyon hektolitre bira ve 399 bin ton malt üretim kapasitesine sahip.

Amiral markası Akdeniz ülkeleri içerisinde en beğenilen ilk 5 markadan biri olan Anadolu Efes, faaliyet gösterdiği 6 ülke dışında Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerinden oluşan geniş bir coğrafyaya ihracat yapıyor. Anadolu Efes, Türkiye’den dünyaya açılan kurumlardan biri olarak ürünlerini 70’e yakın ülkede milyarlarca tüketiciyle buluşturuyor.

Kurulduğu günden bu yana sektöründe pek çok ilki gerçekleştiren Anadolu Efes, Türkiye’nin sektörde uluslararası rekabetçiliğine katkı sağlama ve dünya bira pazarında daha fazla söz sahibi olma hedefiyle çalışmalar da yürütüyor. Bu kapsamda yenilikçi kültürünün son halkası olarak İzmir’de kurduğu Anadolu Efes Yenilik Atölyesi’nde sektöre yeni bira türleri ve üretim tekniklerinin kazandırılmasına yönelik Ar-Ge çalışmaları yapıyor.

Anadolu Efes Yenilik Atölyesi’nde bira ustaları ve mühendisleri tarafından iki yıllık Ar-Ge çalışmaları sonucunda +1 Dinlendirme tekniği geliştirildi. Tamamen Anadolu Efes’e özgü olan bu teknik, dünyanın önde gelen uluslararası bira standartları enstitüsü VLB Berlin tarafından onaylandı. Patent başvurusu yapılan +1 Dinlendirme tekniğinin dünya bira literatürüne üçüncü bir üretim tekniği olarak girmesi bekleniyor.

53 yıllık yolculuğu boyunca sosyal hayatın içinde bir kurum olan Anadolu Efes, faaliyette bulunduğu sektörün gelişimine katkı sunarken içinde bulunduğu topluma değer katmayı da öncelikleri arasında görüyor. Türkiye başta olmak üzere operasyonlarının bulunduğu tüm ülkelerde sosyal fayda çalışmaları yürüterek faaliyet gösterdiği toplum için +1 değer yaratıyor.

Sürdürülebilirliği iş modelinin ve iş yapış şekillerinin merkezine alan Anadolu Efes 2030 sürdürülebilirlik hedeflerini “Çevre için sıfırlıyoruz”, “Sosyal etki için artırıyoruz” ve “Fırsat eşitliği ve kapsayıcılık ile güçleniyoruz” ana başlıkları altında topluyor. Şirket, 2030 yılına kadar tüm operasyonlarında net sıfır karbon salımına ulaşmayı ve yüzde 30 olan kadın çalışan oranını da yüzde 51’e çıkarmayı taahhüt ediyor. Ayrıca uzun yıllardır kesintisiz olarak devam eden tüm sosyal fayda çalışmalarını da arttırmayı hedefliyor.

Anadolu Efes, gerek iş modeli ve sosyal sorumluluk çalışmaları gerekse insan kaynakları uygulamalarıyla toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesi anlamında uzun yıllardır şirket içinde ve toplumsal düzeyde sosyal etki yaratmak adına önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Şirket, Sürdürülebilirlik Akademisi’nin Intertek iş birliği ile sıkı bir denetim sonunda verdiği İş’te Eşit Kadın Sertifikası’ nı Türkiye’de FMCG sektöründe almaya hak kazanan ilk şirket oldu.

Toplumsal sorumluluğunu en üst düzeyde tutan Anadolu Efes, kurulduğu ilk günden bu yana kurumsal vatandaş olma sorumluluğuyla gerçekleştirdiği uzun soluklu projelerle yerel kalkınmaya ve sosyo-kültürel gelişime de katkı sağlıyor. Türkiye'de 1976 yılından bu yana sporun, 1982'den bu yana tarımın, 1987'den bu yana sinemanın, 1992'den bu yana tiyatronun, 2007'den bu yana turizmin, 2018’den bu yana da girişimcilik ekosisteminin en önemli destekçilerinden biri olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Aynı zamanda şirket, çalışanlarından oluşan Anadolu Efes Gönüllüleri ile sosyal fayda çalışmaları gerçekleştiriyor. Anadolu Efes Gönüllüleri, bugüne kadar birçok kentte çöp toplama, ormanlık alanda sokak hayvanlarının beslenmesi, STK’lara ve hayvanseverlere mama bağışı ve İstanbul Maratonu’nda STK’lar adına koşu gibi faaliyetler yürüttü.

Detaylı bilgi için: www.anadoluefes.com.tr