Ana içeriğe atla

Grup Şirketleri

Bira Operasyonları - Anadolu Efes

Anadolu Efes, Alkollü içecekler pazarında 6 ülkede (Türkiye, Rusya, Kazakistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna) 21 bira fabrikası, 5 malt fabrikası ve 1 şerbetçiotu işleme tesisi ile faaliyetlerini sürdürüyor ve 60’a yakın bira markasını tüketicileriyle buluşturuyor. Günümüzde satış hacmi bakımından sektöründe Avrupa’nın 5’inci, dünyanın 15’inci ve Türkiye’nin en büyük bira üreticisi olan Anadolu Efes, 2018 itibarıyla yıllık 56,3 milyon hektolitre bira ve 248 bin ton malt üretim kapasitelerine sahiptir.
Türkiye, Rusya, Kazakistan, Gürcistan, Ukrayna, Moldova, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerinden oluşan geniş bir coğrafyada bira, malt ve alkolsüz içecek üreten ve pazarlayan Anadolu Efes’in ürünleri, dünyada 80’den fazla ülkede tüketiliyor.

Anadolu Efes kalite ve operasyonel performansta mükemmelliği yakalamayı hedeflerken, sürdürülebilirlik önceliklerini de dikkate alarak faaliyetlerini yürütüyor. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact)’nin ve Birleşmiş Milletler Global Compact CEO Water Mandate inisiyatiflerinin imzacısı olan, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girmeye hak kazanarak endekste yer alan ilk ve tek Türk şirketi unvanını alan Anadolu Efes, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını Anadolu Efes Pozitif Etki Planı çerçevesi altında şekillendiriyor ve her yıl GRI raporlama standardına uygun olarak raporluyor. Anadolu Efes, geniş faaliyet coğrafyasında sürdürülebilirlik alanında yürüttüğü çalışmalarıyla, 2016 ve 2017 dönemleri için de Borsa İstanbul’un (BIST) Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alıyor.

Türkiye'nin yaratmış olduğu en büyük değerlerden biri olmanın bilinciyle toplumsal sorumluluğunu da en üst düzeyde tutan Anadolu Efes, kurulduğu ilk günden bu yana kurumsal vatandaş olma sorumluluğunu taşıyor. Anadolu Efes toplumsal sürdürülebilirlik alanında bir yandan tarım ve turizm alanlarında sürdürülebilir modeller yaratarak yerel kalkınmaya destek olurken, bir yandan da tiyatro, sinema, spor gibi alanlardaki çalışmaları ile sosyal ve kültürel gelişime katkı sağlıyor.


Anadolu Efes Türkiye
1969 yılında İstanbul ve İzmir’de kurulan iki fabrika ile faaliyetine başlayan Türkiye operasyonu, günümüzde Türkiye’de Ankara, İzmir ve Adana’daki 3 bira fabrikası, Afyon ve Konya’daki 2 malt tesisi ve Bilecik’teki şerbetçiotu işleme tesisi ile sektörünün lideri olarak devam ediyor. Yaklaşık yarım yüzyıldır sektör liderliğini sürdüren ve Türkiye’de ilk akla gelen bira Efes Pilsen’in üreticisi olan Anadolu Efes, Türkiye’de yıllık 760 milyon litre bira ve 118 bin ton malt üretim kapasitesine sahiptir.

Türkiye'nin yaratmış olduğu en büyük değerlerden biri olmanın bilinciyle, toplumsal sorumluluğunu en üst düzeyde tutan ve kurulduğu ilk günden bugüne kurumsal vatandaş olma sorumluluğunu taşıyan Anadolu Efes; toplumsal sürdürülebilirlik alanında bir yandan tarım ve turizm alanlarında sürdürülebilir modeller yaratarak yerel kalkınmaya destek oluyor, bir yandan da tiyatro, sinema, spor gibi alanlardaki çalışmaları ile sosyal ve kültürel gelişime katkı sağlıyor. Bu bakış açısı ile Anadolu Efes, Türkiye’de 1976 yılından bugüne spora, 1982 yılından bugüne tarıma, 1988 yılından bugüne sinemaya, 1992 yılından bugüne tiyatroya ve 2007 yılından bugüne turizme destek oluyor.

Anadolu Efes Türkiye, İstanbul’daki genel merkezi, Türkiye’nin dört bir yanını kapsayan 14 satış müdürlüğü ve 1.500’ü aşan çalışanıyla 80 milyonluk bir tüketici kitlesine hizmet veriyor.

Anadolu Efes Rusya
Bira operasyonunda satış hacmi bakımından en büyük paya sahip olan ve faaliyetlerine 1999 yılında Moscow-Efes Brewery (“MEB”)’nin üretime geçmesiyle başlayan Anadolu Efes’in Rusya operasyonu; 2006 yılında dönemin en büyük 7’nci üreticisi olan Krasny Vostok bira grubunun satın alınması ve 2012 yılında SABMiller ile iş birliği yapılmasının sonucunda daha da güçlendi. Günümüzde Rusya’da Kaluga, Kazan, Novosibirsk, Ufa, Ulyanovsk ve Vladivostok’taki 6 bira fabrikası ve Kazan’daki 4 malt fabrikası ile faaliyetlerine devam eden Anadolu Efes, pazarın en büyük ikinci oyuncusu konumundadır. Anadolu Efes, Rusya’da yıllık 21,7 milyon hektolitre bira ve 130 bin ton malt üretim kapasitesine sahiptir.

Anadolu Efes Rusya, 2.500’ü aşan çalışanıyla yaklaşık 150 milyonluk bir tüketici kitlesine hizmet veriyor.

Anadolu Efes Kazakistan
Yurt dışı bira operasyonları içinde Rusya’dan sonra faaliyet gösterilen en büyük ve en önemli pazar olan Kazakistan pazarına Anadolu Efes, 1996 yılında Karaganda’da özelleştirme kapsamında satın aldığı bira fabrikası ile girdi, 2003 yılında ise Almati’de yeni bir fabrika açarak faaliyetlerine devam etti. Günümüzde de Kazakistan’da Almati ve Karaganda’daki 2 bira fabrikası ile faaliyetlerine devam eden Anadolu Efes, pazar liderliğini sürdürüyor. Anadolu Efes, Kazakistan’da yıllık 2,7 milyon hektolitre bira üretim kapasitesine sahiptir.

Anadolu Efes Kazakistan, 700’ü aşan çalışanıyla yaklaşık 17 milyonluk bir tüketici kitlesine hizmet veriyor.

Anadolu Efes Moldova
Anadolu Efes, Kişinev’de bir fabrika satın alarak girdiği Moldova pazarında 2003 yılından bugüne faaliyet gösteriyor. Moldova’da yıllık 1,3 milyon hektolitre bira üretim kapasitesine sahip olan Anadolu Efes, pazardaki tartışmasız liderliğini sürdürüyor.

Anadolu Efes Moldova, 350’yi aşan çalışanıyla yaklaşık 4 milyonluk bir tüketici kitlesine hizmet veriyor.

Anadolu Efes Gürcistan
Anadolu Efes, Gürcistan’daki faaliyetlerine 2008 yılında lider bira üreticisi Lomisi’yi satın alarak başladı. Günümüzde Natakhtari’deki bira fabrikası ile faaliyetlerine devam eden Anadolu Efes, Gürcistan’da yıllık 1,1 milyon hektolitre bira üretim kapasitesine sahip ve pazar liderliğini sürdürüyor.

Anadolu Efes Gürcistan, 350’yi aşan çalışanıyla yaklaşık 4 milyonluk bir tüketici kitlesine hizmet veriyor.