Ana içeriğe atla

Genel Bakış

Üst Yönetim

 

Hurşit Zorlu
İcra Başkanı

Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamlayan Hurşit Zorlu, Toz Metal ve Türk Hava Yollarında çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1984 yılında Anadolu Grubu’na bağlı Efes İçecek Grubu’nda Pazarlama uzmanı olarak göreve başladı. Efes İçecek Grubu’ndaki kariyeri boyunca sırası ile Pazarlama Şefi, Proje Geliştirme Müdür Yardımcılığı, Proje Geliştirme Müdürlüğü, İş Geliştirme ve Yatırımcı İlişkileri Direktörlüğü gibi çeşitli görevler üstlendi. 2000-2008 yılları arasında Efes İçecek Grubu Mali İşler ve Yatırımcı İlişkileri Direktörlüğü, 2008-2013 yılları arasında Anadolu Grubu Mali İşler Başkanlığı görevlerini yürüttü. Ocak 2013 tarihinde Anadolu Grubu İcra Başkan Yardımcısı görevine atanan Hurşit Zorlu, Şubat 2017’den itibaren de Anadolu Grubu İcra Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Anadolu Grubu’nun çeşitli şirketlerinde de Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapan Hurşit Zorlu, Grubun Sürdürülebilirlik Komitesi’ne de başkanlık yapıyor. DEİK Yurt dışı Yatırımlar İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olan Zorlu, Türkiye Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD)’nde yönetim kurulu üyesi ve 2015-2017 yılları arasında Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD)’nin 8. dönem başkanlığını da üstlendi.

Onur Çevikel
Mali İşler Başkanı

Onur Çevikel, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Kariyerine Ermenegildo Zegna Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Finans Uzmanı olarak başlayan Çevikel, 1995 yılında Efes İçecek Grubu Finans Uzmanı olarak Anadolu Grubu’na giriş yaptı. Onur Çevikel, Grup’ta Coca-Cola Kuban Bottlers’ta Finans Müdürlüğü, Coca-Cola Rostov Bottlers’ta CFO, Efes Rusya’da CFO ve Efes Rusya Operasyon Direktörlüğü görevlerinde bulundu. 2011 yılında Rusya’da SABMiller Plc. ile gerçekleştirilen birleşme sonrasında birleşme sürecini koordine etmek üzere Entegrasyon Direktörü olarak atandı. Ocak 2013 – Aralık 2018 tarihleri arasında Anadolu Efes Mali İşler Direktörü olarak görev yaptı. Çevikel, Ocak 2019 itibarıyla Anadolu Grubu Mali İşler Başkanı olarak görevini sürdürüyor.

Menteş Albayrak
Denetim Başkanı

Menteş Albayrak, 1991 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’ni tamamladı. Ardından 1995 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünden mezun oldu. 2007 yılında ise Sabancı Üniversitesi’nden İşletme alanında yüksek lisans derecesi (MBA) aldı. 1995 yılında Anadolu Endüstri Holding’de göreve başladı. 1995-2018 yılları arasında Anadolu Grubu’nun farklı şirketlerinde çeşitli finans ile denetim rol ve sorumlulukları üstlendi. 2018 yılından itibaren Anadolu Grubu Denetim Başkanı olarak görevini sürdürüyor. Mesleki alanda ise; 2010-2016 yılları arasında Türkiye İç Denetim Enstitüsü’nde (TİDE) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı yapmasının ardından, 2016-2018 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. Ayrıca 2014-2016 yıllarında, European Confederation of Internal Auditors’ta (ECIIA) Halkla İlişkiler Komitesi üyeliği yaptı. 2019’dan itibaren TEİD (Türkiye Etik İtibar Derneği) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Saymanlık görevlerini sürdürüyor.

Mustafa Yelligedik
Hukuk İşleri Başkanı

Mustafa Yelligedik, 1990 yılında Darrüşşafaka Lisesi’ni tamamladı. 1994 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2006 yılında Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Spor Hukuku Programı’nı bitirdikten sonra, 2008 yılında Bled School of Management Slovenya’da Genel Yönetim Programını bitirdi. Anadolu Grubu kariyerine 1997 yılında, Efes İçecek Grubu’nda Avukat olarak başladı. Anadolu Grubu Hukuk İşleri Koordinatörlüğü’nde sırası ile Avukat, Hukuk İşleri Müdürü, Hukuk İşleri Koordinatör Yardımcısı, Hukuk İşleri Koordinatörü olarak görev yaptı. Mustafa Yelligedik, 1 Şubat 2018 tarihi itibarıyla Anadolu Grubu Hukuk İşleri Başkanı olarak görevine devam ediyor.

Osman Alptürer
İnsan Kaynakları Başkanı

Osman Alptürer, 1984 yılında Moda Lisesi’ni tamamladı. 1989 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü’nden mezun olduktan sonra, lisansüstü çalışmasını İngiltere’de yaptı. 1992 yılında Surrey Üniversitesi İktisat Bölümü’nden lisansüstü diplomasını aldı. Kariyerine 1994 yılında, Anadolu Grubu’nda Efestur Turizm İşletmeleri A.Ş.’de Operasyon Uzmanı olarak başladı ve sırası ile Efestur, Anadolu Endüstri Holding A.Ş., Honda Türkiye ve Efes İçecek Grubu’nda çalışma hayatına devam etti. Osman Alptürer, Anadolu Grubu İnsan Kaynakları Başkanı olarak görev yapıyor.

Kaan Ünver
Kurumsal İlişkiler, İletişim ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nün ardından, New York College of Insurance, Aktüerya Bölümü’nde MBA derecesini tamamlayan Kaan Ünver kariyerine, 1993’de Hazine Müsteşarlığı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Genel Müdürlüğü’nde yatırım ve finansman uzmanı olarak başladı. Ünver sonrasında, 2002 – 2004 yılları arasında, Hazine Müsteşarlığı Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü’nde İç Borçlanma Daire Başkanlığı görevini üstlendi. Anadolu Grubu’na katılmadan önce, 2004 – 2009 yılları arasında Philip Morris/Sabancı’da Kurumsal İlişkiler Müdürü, 2009 – 2011 arası Turkcell Kurumsal İlişkiler Bölüm Başkanı ve 2011 – 2017 tarihleri arasında Metro Group Ülke Temsilcisi olarak görev yaptı.

2017 yılında Anadolu Grubu’na katılan Kaan Ünver, Kurumsal İlişkiler, İletişim ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü olarak görevini sürdürüyor. Anadolu Grubu’nun sürdürülebilirlik markası Anadolu’dan Yarınlara’nın yönetimi kapsamında Grubun konsolide sürdürülebilirlik raporlamalarının hazırlanması ve BIST Sürdürülebilirlik Endeksine dahil olunması gibi çalışmalarla bu alanda önemli adımlar attı. Ünver, TÜSİAD, DEİK, TOBB Perakendecilik Meclisi, Gıda Perakendecileri Derneği ve Kurumsal İlişkiler Enstitüsü’nde, yönetim kuruluğu üyeliği ve çalışma grubu başkanlığı gibi çeşitli görevler üstleniyor.

Serkant Paker
Bilgi Teknolojileri Koordinatörü

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden 1995 yılında mezun olan Serkant Paker, kariyerine 1997 yılında Hürriyet Gazetecilik A.Ş.’de Teknik Sorumlu olarak başladı. 1998-2014 yılları arasında Coca-Cola İçecek A.Ş.’de sırasıyla Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Uzmanı, İş Sistemleri Grup Proje Lideri, İş Sistemleri Alt Yapı & Teknoloji Müdürü ve İş Çözümleri Grup Müdürü olarak görevlerini sürdürdü. Mart 2014’te Anadolu Efes Bilgi Sistemleri Direktörlüğüne ve Ekim 2014 tarihinde Anadolu Efes İş Çözümleri Teknolojileri Direktörlüğü görevine atanan Paker, Temmuz 2015 tarihinde Anadolu Grubu Bilgi Teknolojileri Koordinatörlüğü (CIO) görevine atandı. Temmuz 2015 - Kasım 2017 tarihleri arasında Anadolu Efes İş Çözümleri Teknolojileri Direktörü ve Anadolu Grubu Bilgi Teknolojileri Koordinatörü (CIO) görevlerini birlikte sürdürdü. Kasım 2017 tarihinden itibaren Anadolu Grubu Bilgi Teknolojileri Koordinatörü (CIO) olarak görevini sürdürüyor.

Can Çaka
Bira Grubu Başkanı ve Anadolu Efes CEO

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1994 yılında mezun olan Can Çaka, 1998 yılında yine Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde MBA programını tamamladı. Mesleki kariyerine 1994 yılında başlayan Can Çaka, İş Analisti ve Sistem Mühendisi olarak çeşitli şirket ve projelerde görev aldı. Aralık 1997’de Anadolu Efes ailesine katılan Can Çaka, 2000 yılına kadar Yurt Dışı Bira Başkanlığı’nda Uzman, 2000-2001 tarihleri arasında Efes Ukrayna Mali ve İdari İşler Müdürü, 2001-2005 tarihleri arasında Efes İçecek Grubu Strateji ve İş Geliştirme Müdürü olarak görev yaptı. 2005-2008 tarihleri arasında; Efes İçecek Grubu Strateji ve İş Geliştirme Direktörü, 2008 - 2012 tarihleri arasında Efes Bira Grubu Mali İşler ve Yatırımcı İlişkileri Direktörü olarak Anadolu Efes kariyerine devam eden Can Çaka, 2013 - 2018 yılları arasında Anadolu Grubu Mali İşler Başkanı olarak görev aldı. Can Çaka, 1 Ocak 2019 tarihinden bu yana, Bira Grubu Başkanı ve Anadolu Efes CEO’su olarak görevini sürdürüyor.

Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma amaçları doğrultusunda iş dünyasında iklim krizi ile mücadele ve kalkınma alanlarındaki çabalara katkı sağlamak için çalışan Can Çaka, UN Global Compact Türkiye ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin yönetim kurullarında gönüllü görev almaktadır.

Burak Başarır
Meşrubat Grubu Başkanı ve Coca-Cola İçecek CEO

Coca-Cola İçecek ailesine 1998 yılında katılan Burak Başarır, artan yönetim sorumlulukları ile finans ve satış departmanlarında farklı roller üstlendi. 2005 yılında CFO pozisyonuna terfi etti. 2006 yılında gerçekleşen CCI’ın halka arzında kilit rol oynayan Başarır, CCI-Efes Invest finansal birleşmesine liderlik yaptı. 2009 yılında Thomson Reuters Extel tarafından Türkiye’nin En İyi CFO’su seçildi. 2010-2013 yılları arasında Türkiye Bölge Başkanı olarak CCI’ın satış hacmi ve gelir açısından en büyük operasyonunu yönetti. 2014 yılında CEO olarak atanmasının ardından, dünyanın saygın kurumsal yatırımcı dergisi “Institutional Investor” tarafından gerçekleştirilen Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi 2019 Yönetim Ekibi anketinde içecek sektörünün En İyi CEO’su seçildi.

Başarır, American River College’da uluslararası işletme ve bilgisayar eğitimi aldı. 1990-1992 yılları arasında California State University of Sacramento’da işletme öğrenimi gören Burak Başarır, 1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Başarır, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye ABD İş Konseyi (TAİK) üyesidir.

Ö. Özgür Tort
Migros Grubu Başkanı

Ö. Özgür Tort Migros’ta çalışmaya 1996 yılında İş Geliştirme departmanında başladı ve sırasıyla Proje Yönetimi, Yurt dışı Yatırımlar Koordinasyon ve CRM alanlarında yöneticilik görevleri üstlendi. 2002-2006 yılları arasında Migros’un Rusya Federasyonu’ndaki iştirakinde Perakende Operasyonları ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. 2006 yılında Migros’ta İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. Perakende yönetiminin tüm boyutlarında uzmanlaştığı kariyerinde, 2008 yılında Migros Genel Müdürü oldu. 2018 yılı itibarıyla Migros İcra Başkanı olarak görevine devam ediyor. Perakende sektörünün ve marka üreticilerinin dünyadaki en büyük birliği olan Consumer Goods Forum’un 2013 yılı itibarıyla Yönetim Kurulunda yer alan Özgür Tort, 2019 yılında Consumer Goods Forum’un Dünya Perakende Başkanı oldu. Ayrıca, Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkan Yardımcısı ve Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Yönetim Kurulu üyesidir. 2020 yılı itibarıyla GS1 Global Yönetim Kurulu üyesi olarak göreve başlayan Özgür Tort ayrıca GS1 Türkiye Yönetim Kurulu üyesi de oldu. Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimi için ABD’ye gitmiştir. Missouri Science and Technology Üniversitesi Mühendislik Yönetimi yüksek lisans derecesine sahiptir. Marmara Üniversitesi Mühendislik Yönetimi alanında doktora çalışmaları devam ediyor.

Bora Koçak
Otomotiv Grubu Başkanı

Bora Koçak, Deniz Harp Okulu Makine Mühendisliği Bölümü mezunudur. Mezuniyetinden sonraki yıllarda Harvard Business School’da İleri Yönetim Programı eğitimi alan Koçak, 1989-1996 tarihleri arasında Deniz Kuvvetleri’nde Teknik Yönetim pozisyonlarında, Teknik Subay Şefi olarak görev yaptı ve daha sonra otomotiv sektörüne geçti. 1996 itibarıyla Çelik Motor’da Eğitim Şefi, Satış Sonrası Hizmetler Şefi, Satış Sonrası Hizmetler Müdürü pozisyonlarında deneyim kazandı. 1999-2005 yılları arasında da sırasıyla KIA Ürün Müdürü ve KIA-Honda-Lada Ürün Direktörü oldu. Citroen Baylas Otomotiv’de 2005-2008 yılları arasında Genel Müdür olarak hizmet verdi. 2008 yılından 2010 yılına kadar da Mazda Motor Europe’un (Türkiye) Genel Müdürü oldu. Nisan 2010’da Çelik Motor’a Genel Müdür olarak atanan Bora Koçak, bu görevini Temmuz 2016 tarihine kadar sürdürdü. Ağustos 2016 tarihi itibarıyla Anadolu Grubu Otomotiv Grubu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Bora Koçak, aynı zamanda MESS Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi ve TİSK Yönetim Kurulu üyesidir.

Demir Şarman
Tarım, Enerji ve Sanayi Grubu Başkanı

1993 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olan Demir Şarman aynı zamanda Chicago Üniversitesi’nden İşletme Yüksek Lisans derecesi ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavir sertifikasına sahiptir. İş hayatına 1993 yılında Arthur Andersen Türkiye’de Finansal Denetim Uzmanı olarak başlayan Şarman, 1997 yılında Finansal Kontrolör olarak Anadolu Grubu İçecek Bölümü’ne (Anadolu Efes) katıldı. 1997-2009 yılları arasında Efes International’da CFO, Efes Bira Grubu’nda Strateji ve İş Geliştirme Direktörlüğü gibi çeşitli görevlerde bulunan Şarman, kuruluşundan bu yana Anadolu Etap’ta Genel Müdürlük görevini yürüttü. Nisan 2019 itibarıyla Anadolu Grubu Enerji şirketlerinin de sorumluluğunu üstlenen Demir Şarman, Temmuz 2019 itibarıyla perakende ve gayrimenkul şirketlerinin de raporladığı Tarım, Enerji ve Sanayi Grubu Başkanlığı görevini sürdürüyor. TÜSİAD, DEİK başta olmak üzere çeşitli sektör birliklerinde ve sivil toplum kuruluşlarında görev ve çalışmalar yürüten Şarman, Dünya Meyve Suyu Birliği (IFU) Başkan Yardımcılığı görevini de yürütüyor.