Ana içeriğe atla

Genel Bakış

Üst Yönetim

 

Tuncay Özilhan
Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı

1947 yılında Kayseri’de doğan Tuncay Özilhan, Saint Joseph Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra ABD’de Long Island Üniversitesi’nde işletme alanında yüksek lisans (MBA) yapmıştır. 1977 yılında Erciyas Biracılık Genel Müdürlüğü ile başlayan iş yaşamı, Anadolu Endüstri Holding Bira Grubu Koordinatörlüğü, Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörlüğü ve 1984 yılında atandığı Anadolu Grubu İcra Başkanlığı görevleriyle devam etmiştir.

2007 yılı Mayıs ayında devraldığı Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini halen sürdüren Tuncay Özilhan aynı zamanda Anadolu Vakfı ve çeşitli Anadolu Grubu şirketlerinin de Yönetim Kurulu Başkanıdır.

2001 – 2003 yılları arasında TÜSİAD Başkanlığı görevini yürüten Tuncay Özilhan halen; TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı, DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği ile Türk–Rus İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanlığı, Estonya Fahri Konsolosluğu ve Anadolu Efes Spor Kulübü Başkanlığı görevlerini de sürdürmektedir. Tuncay Özilhan, Japon hükümetince takdim edilen en önemli nişanlardan olan, “The Order of the Rising Sun, Gold and Silver Star (Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı)” sahibidir.

Hurşit Zorlu
İcra Başkanı

1959 yılında doğdu. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladı. Toz Metal ve Türk Hava Yollarında çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1984 yılında Anadolu Grubu’na bağlı Efes İçecek Grubu’nda Pazarlama uzmanı olarak göreve başladı. Efes İçecek Grubu’ndaki kariyeri boyunca sırası ile Pazarlama Şefi, Proje Geliştirme Müdür Yardımcılığı, Proje Geliştirme Müdürlüğü, İş Geliştirme ve Yatırımcı İlişkileri Direktörlüğü gibi çeşitli görevler üstlendi. 2000-2008 yılları arasında Efes İçecek Grubu Mali İşler ve Yatırımcı İlişkileri Direktörlüğü, 2008-2013 yılları arasında Anadolu Grubu Mali İşler Başkanlığı görevlerini yürüttü. Ocak 2013 tarihinde Anadolu Grubu İcra Başkan Yardımcısı görevine atanan Hurşit Zorlu, Şubat 2017 itibarıyla Anadolu Grubu İcra Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Anadolu Grubu’nun çeşitli şirketlerinde de Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapan ve TÜYİD’de yönetim kurulu üyesi olan Hurşit Zorlu, TKYD’nin 8. dönem başkanlığını da üstlendi.

Onur Çevikel
Mali İşler Başkanı

Onur Çevikel, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Kariyerine Ermenegildo Zegna Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Finans Uzmanı olarak başlayan Çevikel, 1995 yılında Efes İçecek Grubu Finans Uzmanı olarak Anadolu Grubu’na giriş yaptı. Onur Çevikel, Grup’ta Coca-Cola Kuban Bottlers’ta Finans Müdürlüğü, Coca-Cola Rostov Bottlers’ta CFO, Efes Rusya'da CFO ve Efes Rusya Operasyon Direktörlüğü görevlerinde bulundu. 2011 yılında Rusya’da SABMiller Plc. ile gerçekleştirilen birleşme sonrasında birleşme sürecini koordine etmek üzere Entegrasyon Direktörü olarak atandı. Ocak 2013 – Aralık 2018 tarihleri arasında Anadolu Efes Mali İşler Direktörü olarak görev yaptı. Ocak 2019 itibarıyla Anadolu Grubu Mali İşler Başkanı olarak görevini sürdüren Çevikel, İngilizce ve Rusça bilmektedir.

Menteş Albayrak
Denetim Başkanı

Menteş Albayrak, 1991 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’ni tamamladı. Ardından 1995 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünden mezun oldu. 2007 yılında ise Sabancı Üniversitesin’den İşletme alanında yüksek lisans derecesi (MBA) aldı. 1995 yılında Anadolu Endüstri Holding’de göreve basladı. 1995 – 2018 yılları arasında Anadolu Grubu’nun farklı şirketlerinde çeşitli finans ile denetim rol ve sorumlulukları üstlendi. 2018 yılından itibaren AG Anadolu Holding A.Ş. Denetim Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Mesleki alanda ise; 2010-2016 yılları arasında Türkiye İç Denetim Enstitüsü’nde (TİDE) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı yapmasının ardından, 2016 – 2018 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Ayrıca 2014-2016 yıllarında, European Confederation of Internal Auditors’ta (ECIIA) Halkla İlişkiler Komitesi üyeliği yapmıştır.

Mustafa Yelligedik
Hukuk İşleri Başkanı

1990 yılında Darrüşşafaka Lisesi’ni tamamladı. 1994 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2006 yılında Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Spor Hukuku Programı’nı bitirdikten sonra, 2008 yılında Bled School of Management Slovenya’da Genel Yönetim Programını bitirdi. Anadolu Grubu kariyerine 1997 yılında, Efes İçecek Grubu’nda Avukat olarak başladı. Anadolu Grubu Hukuk İşleri Koordinatörlüğü’nde sırası ile Avukat, Hukuk İşleri Müdürü, Hukuk İşleri Koordinatör Yardımcısı, Hukuk İşleri Koordinatörü olarak görev yaptı. Sn. Yelligedik 01.02.2018 tarihi itibarıyla Anadolu Grubu Hukuk İşleri Başkanı olarak göreve devam etmektedir.

Osman Alptürer
İnsan Kaynakları Başkanı

1 Haziran 1967 tarihinde İstanbul’da doğdu, 1984 yılında Moda Lisesi’ni tamamladı.
1989 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü’nden mezun olduktan sonra, lisans üstü çalışmasını İngiltere’de yaparak 1992 yılında Surrey Üniversitesi İktisat Bölümü’nden lisans üstü diploma aldı.
Kariyerine 1994 yılında, Grubumuzda Efestur Turizm İşl. A.Ş.’de Operasyon Uzmanı olarak başladı. Anadolu Grubu’nda sırası ile Efestur, Anadolu Endüstri Holding A.Ş., Honda Türkiye ve Efes İçecek Gruplarında çalışma hayatına devam etti.
Sn. Alptürer halen, Anadolu Grubu İnsan Kaynakları Başkanı olarak görev yapmaktadır.
Sn. Osman Alptürer, İngilizce bilmekte olup, evli ve iki çocuk sahibidir.

Kaan Ünver
Kurumsal İlişkiler ve İletişim Koordinatörü

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü ardından, New York College of Insurance, Aktüerya Bölümü’nde MBA derecesini tamamlayan Kaan Ünver kariyerine, 1993’de Hazine Müsteşarlığı, Kamu İktisadi Teşebbüsleri Genel Müdürlüğü’nde yatırım ve finansman uzmanı olarak başladı. Ünver sonrasında, 2002 – 2004 yılları arasında, Hazine Müsteşarlığı, Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü’nde İç Borçlanma Daire Başkanlığı görevini üstlendi. Grubumuza katılmadan önce, 2004 – 2009 yılları arasında Philip Morris/Sabancı’da Kurumsal İlişkiler Müdürü, 2009 – 2011 arası Turkcell Kurumsal İlişkiler Bölüm Başkanı ve son olarak da 2011 – 2017 tarihleri arasında Metro Group Ülke Temsilcisi olarak görev yaptı. Kaan Ünver, Ekim 2017’den itibaren Anadolu Grubu Kurumsal İlişkiler ve İletişim Koordinatörlüğü görevini sürdürmektedir. Ünver, TÜSİAD, DEİK, TOBB Perakendecilik Meclisi, Gıda Perakendecileri Derneği ve Kurumsal İlişkiler Enstitüsü’nde, yönetim kuruluğu üyeliği ve çalışma grubu başkanlığı gibi çeşitli görevleri üstlenmektedir.

Serkant Paker
Bilgi Teknolojileri Koordinatörü

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden 1995 yılında mezun olan Serkant Paker, kariyerine 1997 yılında Hürriyet Gazetecilik A.Ş.’de Teknik Sorumlu olarak başladı. 1998 - 2014 yılları arasında Coca-Cola İçecek A.Ş.’de sırasıyla Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Uzmanı, İş Sistemleri Grup Proje Lideri, İş Sistemleri Alt Yapı & Teknoloji Müdürü ve İş Çözümleri Grup Müdürü olarak görevlerini sürdürdü. Mart 2014’te Anadolu Efes Bilgi Sistemleri Direktörlüğüne ve Ekim 2014 tarihinde Anadolu Efes İş Çözümleri Teknolojileri Direktörlüğü görevine atanan Paker, Temmuz 2015 tarihinde Anadolu Grubu Bilgi Teknolojileri Koordinatörlüğü (CIO) görevine atanmıştır. Temmuz 2015 - Kasım 2017 Tarihleri arasında Anadolu Efes İş Çözümleri Teknolojileri Direktörü ve Anadolu Grubu Bilgi Teknolojileri Koordinatörü (CIO) görevlerini birlikte sürdürmüştür. Kasım 2017 tarihinden itibaren Anadolu Grubu Bilgi Teknolojileri Koordinatörü (CIO) olarak görevine devam etmektedir.

Can Çaka
Bira Grubu Başkanı ve Anadolu Efes CEO

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1994 yılında mezun olan Can Çaka, 1998 yılında yine Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde MBA programını tamamlamıştır. Mesleki kariyerine 1994 yılında başlayan Can Çaka İş Analisti ve Sistem Mühendisi olarak çeşitli şirket ve projelerde görev aldı. Aralık 1997’de Anadolu Efes ailesine katılan Can Çaka, 2000 yılına kadar Efes İçecek Grubu’nda Uzman, 2000 – 2001 tarihleri arasında Efes Ukrayna Mali ve İdari İşler Müdürü, 2001 - 2005 tarihleri arasında Efes İçecek Grubu Strateji ve İş Geliştirme Müdürü olarak görev yapmıştır. 2005 – 2008 tarihleri arasında; Efes İçecek Grubu Strateji ve İş Geliştirme Direktörü, 2008 - 2012 tarihleri arasında Efes Bira Grubu Mali İşler ve Yatırımcı İlişkileri Direktörü olarak Anadolu Efes kariyerine devam eden Can Çaka, 2013 - 2018 tarihleri arasında Anadolu Grubu Mali İşler Başkanı olarak görev almıştır. Can Çaka, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle, Bira Grubu Başkanı ve Anadolu Efes CEO’su olarak görevini sürdürmektetir.

Burak Başarır
Meşrubat Grubu Başkanı ve Coca-Cola İçecek CEO

Burak Başarır 1 Ocak 2014 tarihi itibarıyla CEO pozisyonuna atanmıştır. 1998 yılında CCI’a katılan Başarır, artan yönetim sorumlulukları ile finans ve satış departmanlarında farklı roller üstlendi. 2005 yılında CFO pozisyonuna terfi etti. 2006 yılında gerçekleşen CCI’ın halka arzında kilit rol oynayan Başarır, CCI-Efes Invest finansal birleşmesine liderlik etti. 2009 yılında Thomson Reuters Extel tarafından Türkiye’nin En İyi CFO’su seçildi. 2010-2013 yılları arasında Türkiye Bölge Başkanı olarak CCI’ın satış hacmi ve gelir açısından en büyük operasyonunu yönetti. 2014 yılında CEO olarak atanmasının ardından, dünyanın saygın kurumsal yatırımcı dergisi “Institutional Investor” tarafından gerçekleştirilen Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi 2019 Yönetim Ekibi anketinde içecek sektörünün En İyi CEO’su seçildi.

Başarır, American River College’da uluslararası işletme ve bilgisayar eğitimi aldı. 1990-1992 yılları arasında California State University of Sacramento’da işletme öğrenimi gören Burak Başarır, 1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Başarır, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye ABD İş Konseyi (TAİK) üyesidir.

Ö. Özgür Tort
Migros Grubu Başkanı

Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimi için A.B.D.’ye giden Ö. Özgür Tort, Missouri Üniversitesi Mühendislik Yönetimi yüksek lisans derecesine sahiptir. 1996 yılında İş Geliştirme departmanında Migros’a katılan ve sırasıyla Proje Yönetimi, Yurtdışı Yatırımlar Koordinasyon ve CRM alanlarında yöneticilik görevleri üstlenen Ö. Özgür Tort, 2002-2006 yılları arasında Migros’un Rusya Federasyonu’ndaki iştirakinde Satış Operasyonları ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. 2006 yılında Migros Grubu’nda İnsan Kaynakları'ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. Perakende yönetiminin tüm boyutlarında uzmanlaştığı kariyerinde, 2008 yılında Migros Grubu Genel Müdürü oldu. Ö. Özgür Tort perakende sektörünün ve marka üreticilerinin dünyadaki en büyük birliği olan Consumer Goods Forum’un yönetim kurulunda yer almaktadır. Ö. Özgür Tort, evli ve bir çocuk babasıdır.

Bora Koçak
Otomotiv Grubu Başkanı

1969 Ankara doğumlu olan Bora Koçak, Deniz Harp Okulu Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Koçak sonraki yıllarda Harvard Business School’da İleri Yönetim Programı eğitimi aldı. 1989 – 1996 tarihleri arasında Deniz Kuvvetleri’nde Teknik Yönetim pozisyonlarında, Teknik Subay Şefi olarak görev yapan Bora Koçak daha sonra otomotiv sektörüne geçti. 1996 itibarıyla Çelik Motor’da Eğitim Şefi, Satış Sonrası Hizmetler Şefi, Satış Sonrası Hizmetler Müdürü pozisyonlarında deneyim kazandı. 1999 – 2005 yılları arasında da sırasıyla KIA Ürün Müdürü ve KIA-Honda-Lada Ürün Direktörü oldu. Citroen Baylas Otomotiv’de 2005 – 2008 yılları arasında Genel Müdür olarak hizmet verdi. 2008 yılından 2010 yılına kadar da Mazda Motor Europe’un (Türkiye) Genel Müdürü oldu. Nisan 2010’da Çelik Motor’a Genel Müdür olarak atanan Bora Koçak, bu görevini Temmuz 2016 tarihine kadar sürdürdü. Ağustos 2016 tarihi itibarıyla Anadolu Grubu Otomotiv Grubu Başkanı olarak görev yapacak olan Bora Koçak, İngilizce bilmektedir.

Serdar Bölükbaşı
Perakende Grubu Başkanı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi lisans diplomasına sahip olan Sayın Bölükbaşı, Ohio State Üniversitesi Yönetici Geliştirme Programını tamamladı.
Sayın Bölükbaşı, Anadolu Endüstri Holding Efes Bira Grubu’nda, Bütçe Finansman Uzmanı olarak görevine başladı. Sırasıyla, Efes Bira Grubu Proje Geliştirme Müdürlüğü, Pazarlama Koordinatörlüğü, Efes Pazarlama ve Dağıtım Ticaret A.Ş Genel Müdürlüğü’nde görevde bulundu. 1999 yılında oluşan Anadolu Efes şirketinin Genel Direktörlüğü görevini üstlendi. 2005 yılından itibaren sırasıyla, Anadolu Efes şirketinde Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu Başkanı ve Yurtdışı Bira Operasyonları Başkanı olarak görev yaptı. 2010 yılından itibaren McDonald’s, Ana Gıda, Adel, Faber-Castell Anadolu şirketlerinin oluşturduğu Perakende Grubu Başkanlığı görevini sürdürüyor. Ayrıca, Anadolu Grubu’nun çeşitli şirketlerinde Yönetim Kurulu üyeliği görevinde bulunuyor.

Tuğban İzzet Aksoy
Enerji Sektörü Koordinatörü

Türk iş dünyasının köklü kurumlarından olan Anadolu Grubu’nda Enerji Grubu Koordinatörlüğü görevini yürüten Tuğban İzzet Aksoy, Avusturya Lisesi’ndeki eğitiminin ardından ABD’de Oglethorpe Üniversitesi İşletme ve Uluslararası Finans bölümünden mezun oldu. Profesyonel iş hayatına 1996 yılında Anadolu Endüstri Holding A.Ş. Mali İşler Başkanlığı’nda Uzman Yardımcısı olarak başlayan Tuğban İzzet Aksoy, Aralık 1998’de Alternatifbank Hazine Departmanı’nda Kıdemli Broker olarak görev aldı. 5 yıllık görevinin ardından Haziran 2003’te Anadolu Endüstri Holding A.Ş.’nin Hazine ve Risk Yönetimi Departmanı’nda Kurumsal Finansman ve Risk Yönetimi Müdürlüğü görevini üstlenen Aksoy, Nisan 2008’de İş Geliştirme Başkanlığı’nda Koordinatör Yardımcılığı görevini yürüttü. 2009 yılından bu yana Anadolu Grubu Enerji Sektörü Koordinatörlüğü görevini üstleniyor. Alanında profesyonel eğitim ve seminerlere katılan Aksoy aynı zamanda, TÜSİAD, TOBB ve DEİK'in enerji gruplarında üye olarak yer almaktadır. İyi derecede İngilizce ve Almanca bilmekte olup evli ve iki çocuk babasıdır.

Demir Şarman
Tarım, Enerji ve Sanayi Grubu Başkanı

1993 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olan Demir Şarman aynı zamanda Chicago Üniversitesi’nden İşletme Yüksek Lisans derecesi ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavir sertifikasına sahip. İş hayatına 1993 yılında Arthur Andersen Türkiye’de Finansal Denetim Uzmanı olarak başlayan Şarman, 1997 yılında Finansal Kontrolör olarak Anadolu Grubu İçecek Bölümü’ne (Anadolu Efes) katıldı. 1997-2009 yılları arasında Efes International’da CFO, Efes Bira Grubu’nda Strateji ve İş Geliştirme Direktörlüğü gibi çeşitli görevlerde bulunan Şarman, kuruluşundan bu yana Anadolu Etap’ta Genel Müdürlük görevini yürüttü. Nisan 2019 itibarıyla Anadolu Grubu enerji şirketlerinin de sorumluluğunu üstlenen Demir Şarman, 1 Temmuz 2019 itibarıyla da perakende ve gayrimenkul şirketlerinin de raporladığı Tarım, Enerji ve Sanayi Grubu Başkanlığı görevini sürdürüyor.