Ana içeriğe atla

Genel Bakış

Yönetim Kurulu

 

Tuncay Özilhan
Yönetim Kurulu Başkanı

Kayseri’de doğan Tuncay Özilhan, Saint Joseph Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra ABD’de Long Island Üniversitesi’nde işletme alanında yüksek lisans (MBA) yaptı. 1977 yılında Erciyas Biracılık Genel Müdürlüğü ile başlayan iş yaşamı, Anadolu Endüstri Holding Bira Grubu Koordinatörlüğü ve Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörlüğü ile devam etti. 1984 yılında atandığı Anadolu Grubu İcra Başkanlığı görevini, Şubat 2017 tarihine kadar sürdürdü. 2007 yılı Mayıs ayında devraldığı Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini halen yürüten Tuncay Özilhan, aynı zamanda Anadolu Vakfı ve çeşitli Anadolu Grubu şirketlerinin de Yönetim Kurulu Başkanıdır.

2001 – 2003 yılları arasında TÜSİAD Başkanlığı, 2015-2023 yılları arasında TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı görevlerini yürüten Tuncay Özilhan, 2024 yılında TÜSİAD Onursal Başkanı oldu. Ayrıca, DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği, Estonya Fahri Konsolosluğu ve Anadolu Efes Spor Kulübü Başkanlığı görevlerini de sürdüren Tuncay Özilhan, daha önce DEİK Türk–Rus İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanlığı da yaptı. Tuncay Özilhan, Japon hükümetince takdim edilen en önemli nişanlardan olan, “The Order of the Rising Sun, Gold and Silver Star (Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı)”, Estonya Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı nişanı ve Kazakistan Cumhuriyeti tarafından verilen hizmet madalyasına sahiptir.

Kamil Süleyman Yazıcı
Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Kamil Yazıcı, lise eğitimini New York Military Academy’de tamamladıktan sonra 2000 yılında Emory Üniversitesi Goizueta Business School’dan BA derecesi ve 2005 yılında American Institute of Business and Economics’den MBA derecesi almış, 2017 yılında Harvard Business School GMP programını tamamlamıştır. Kariyerine 2000 yılında Anadolu Grubu’nda başlayan Yazıcı, holding oryantasyon programını takiben 2002 yılından itibaren Anadolu Efes’in Rusya operasyonlarında görev almış ve 2008-2011 yılları arasında Tedarik Zinciri Direktörü ve İş Geliştirme Direktörü görevlerini üstlenmiştir. 2011 yılında Efes Vitanta Moldova Genel Müdürü olarak atanmış ve bu görevi 2014’e kadar sürdürmüştür. 2014’te Anadolu Efes Pazar Geliştirme Direktörü olarak atanan Yazıcı, bu görevine 2017 yılına dek devam etmiştir. Kamil Yazıcı, 2017 yılından bu yana Anadolu Grubu holding ve şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili olarak görevine devam etmektedir. İlaveten TAİK (Türk-Amerikan İş Konseyi), TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu), HBS Alumni Board (Harvard Business School Mezunlar Derneği) ve KYYDAŞ (Kamil Yazıcı Yönetim Danışma A.Ş.) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Talip Altuğ Aksoy
Yönetim Kurulu Üyesi

Talip Altuğ Aksoy, ABD’de Oglethorpe Üniversitesi’nden ekonomi lisans diplomasına sahiptir. Kariyerine 1995 yılında Anadolu Grubu Mali İşler Uzman Yardımcısı olarak başlayan Aksoy, 1996 yılında Mali İşler Uzmanı olarak atandı. 1998-2000 yılları arasında İnsan Kaynakları ve Fon Yönetimi Uzmanı olarak görev yaptı. 2000-2003 yılları arasında Efes Sınai Satış ve Pazarlama Direktörü olarak görev alan Aksoy, Ocak 2003’te Efes Bira Grubu Ticaret ve İhracat Direktörü oldu. 2006-2008 yılları arasında Satın Alma ve Lojistik Direktörü olarak Anadolu Grubu’ndaki kariyerine devam eden Aksoy, Haziran 2008’den 1 Kasım 2011 tarihine dek Efes Bira Grubu Tedarik Zinciri Direktörü olarak görev yaptı. Kasım 2011 itibarıyla atandığı Efes Türkiye Genel Müdürlüğü görevini 1 Ocak 2017 tarihine kadar sürdüren Talip Altuğ Aksoy, Anadolu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya devam etmektedir.

Beliz Çevik Chappuie
Yönetim Kurulu Üyesi

Beliz Çevik Chappuie, İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Indiana Üniversitesi’nde finans alanında yüksek lisansını tamamladı. Daha sonra 2001 yılında Amerika Kaliforniya Eyaleti Denetim ve Değerlendirme Bölümü'nde finans üzerine çalışma hayatına başlayan Chappuie, halen Kaliforniya Eyaleti Kamu Çalışanları Emeklilik Sistemi'nde yönetici olarak görevini sürdürüyor. Yatırım ve finans alanlarında 20 yıldan fazla tecrübeye sahip olan Beliz Çevik Chappuie aynı zamanda Yeminli Mali Müşavir ve Bilgi Sistemleri Denetçisi sertifikasına sahiptir.

İ. İzzet Özilhan
Yönetim Kurulu Üyesi

1982 yılında İstanbul’da doğan İ. İzzet Özilhan, lisans eğitimini 2006 yılında ABD’deki Hofstra Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümü’nde tamamladı. Kariyerine 2006 yılında Coca Cola A.Ş.’de Marka Temsilcisi olarak başlayan Özilhan, 2008 yılında Coca-Cola Hellenic A.Ş.’de Satış Yöneticisi olarak görev yaptı. 2009 yılında Efes Rusya’ya geçiş yaparak Finans Müdürü ve Efes Markası Dağıtımı Sorumlusu olarak görev aldı. 2011 yılında geçtiği Anadolu Efes Türkiye’de sırasıyla Pazar Geliştirme Yöneticisi, Horeca Müdürü, Modern Kanal Satış Direktörü olarak görev aldı. 2024 yılı itibarıyla da Anadolu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya başladı. 2024 yılında TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi olan İzzet Özilhan, aynı zamanda TÜSİAD Tarım, Gıda ve Hizmetler Yuvarlak Masa Başkanlığı görevini de üstleniyor. Ayrıca, TÜRKONFED’de de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Mustafa Ali Yazıcı
Yönetim Kurulu Üyesi

Mustafa Ali Yazıcı, İstanbul’da Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra Washington D.C.’de Georgetown Üniversitesi’nde finans üzerine lisans eğitimini tamamladı. Morgan Stanley’nin Londra ofisinde finansal analist olarak bir süre çalıştıktan sonra 2005- 2010 yılları arasında e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren bir şirkette yönetici ortak olarak görev aldı. 2011-2017 yılları arasında Cloudturk markasıyla bulut bilişim ve fintech alanlarında faaliyet gösteren, kurucusu olduğu şirketin yönetici ortağı olarak görev aldı. 2017 yılından beri Anadolu Grubu ve iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürüyor.

Rasih Engin Akçakoca
Yönetim Kurulu Üyesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde işletme üzerine lisans eğitimini tamamlayan R. Engin Akçakoca, kariyerine 1974’te bankacılık sektöründe başladı. 1986-91 yılları arasında Koç-Amerikan Bankası Genel Müdür Yardımcılığı, 1991-2000 yılları arasında ise Koçbank A.Ş. Genel Müdürlüğü görevlerini üstlendi. Akçakoca, 2001’de Bakanlar Kurulu kararıyla geniş bir bankacılık sektörü yeniden yapılandırma programından sorumlu olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığı’na getirildi. 2004 yılından beri danışmanlık yapan Akçakoca; Anadolu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya devam ediyor.

Tuğban İzzet Aksoy
Yönetim Kurulu Üyesi

Tuğban İzzet Aksoy, Avusturya Lisesi’ndeki eğitiminin ardından ABD’de Oglethorpe Üniversitesi İşletme ve Uluslararası Finans Bölümü’nden mezun oldu. Profesyonel iş hayatına 1996 yılında Anadolu Endüstri Holding A.Ş. Mali İşler Başkanlığı’nda Uzman Yardımcısı olarak başlayan Aksoy, Aralık 1998’de Alternatifbank Hazine Departmanı’nda Kıdemli Broker olarak görev aldı. Beş yıllık görevinin ardından Haziran 2003’te Anadolu Endüstri Holding A.Ş.’nin Hazine ve Risk Yönetimi Departmanı’nda Kurumsal Finansman ve Risk Yönetimi Müdürlüğü görevini üstlenen Aksoy, Nisan 2008’de İş Geliştirme Başkanlığı’nda Koordinatör Yardımcılığı görevine atandı. 2009 yılından Nisan 2019’a kadar Anadolu Grubu Enerji Sektörü Koordinatörü olarak görev yapan Aksoy, çeşitli Anadolu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya devam etmektedir. Alanında profesyonel eğitim ve seminerlere katılan Aksoy aynı zamanda, TÜSİAD ve TOBB enerji gruplarında üye olarak yer almakta ve Türkiye Jokey Kulübü yönetim kurulu üyeliği görevini de yürütmektedir. 2016 yılından bu yana Gürcistan Fahri Konsolosu olarak görev yapan Aksoy, ayrıca Gürcistan Devleti Üstün Hizmet Madalyasına sahiptir.

Hüseyin Faik Açıkalın
Yönetim Kurulu Üyesi - Bağımsız

Hüseyin Faik Açıkalın, 1987 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra iş yaşamı ve bankacılık kariyerine, Interbank’ta Uzman Yardımcısı olarak başladı. 1992 ve 1998 yılları arasında Interbank, Marmarabank, Kentbank, Finansbank ve Demirbank’ta müfettişlik, müşteri ilişkileri yönetmenliği, şube müdürlüğü ve pazarlama müdürlüğü gibi çeşitli görevler üstlendi. 1998 yılı Mayıs ayında Dışbank’ta (daha sonra uluslararası finans grubu Fortis tarafından bankanın satın alınması ile Fortis’te) Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlayan Açıkalın, kısa bir süre sonra Yönetim Kurulu ve iş kolları arasında koordinasyon ve iletişimden sorumlu üst düzey yönetici olarak atandı. Aynı zamanda Kredi Komitesi üyesi olarak da görev yapmaya başlayan Açıkalın, 1999 yılı Haziran ayında banka bünyesinde Genel Müdür Vekilliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlendi. 2000 yılı Aralık ayında Genel Müdür ve Murahhas Üye olarak görevlendirilen Açıkalın, Dışbank’ın Fortis Grubu tarafından satın alınmasının ardından Fortisbank Genel Müdürü olarak görevine devam etti. Bu süreçte Fortis’in uluslararası yönetiminde de görev yapmaya başladı. Ekim 2007’de Fortisbank’taki görevinden ayrılarak Doğan Gazetecilik CEO’su olarak göreve başlayan Açıkalın, Nisan 2009’da Yapı Kredi Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı olarak atandı. Mayıs 2009’dan Aralık 2017’ye kadar Yapı Kredi CEO’su olarak görev yapan Açıkalın, 2010 yılında mevcut görevine ek olarak Koç Finansal Hizmetler’de Murahhas Üye ve İcra Başkanı olarak görevlendirildi. 2011 yılı Ağustos tarihi itibarıyla mevcut görevlerine ilaveten Koç Holding A.Ş. Bankacılık ve Sigorta Grubu Başkanlığı görevine getirilen Açıkalın, ayrıca Yapı Kredi Yatırım, Yapı Kredi Leasing, Yapı Kredi Faktoring, Yapı Kredi Bank Nederland NV, Yapı Kredi Bank Azerbaycan, Yapı Kredi Bank Malta, Yapı Kredi Bank Moskova, Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Koç Finansman A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı, Banque de Commerce et de Placements S.A.’da ve Allianz Yaşam ve Emeklilik’te Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Türkiye Bankalar Birliği’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. Hüseyin Faik Açıkalın AG Anadolu Grubu Holding A.Ş., Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş., Galata Wind Enerji A.Ş., Karsu Tekstil San. Tic. A.Ş. ve Global Yatırım Holding A.Ş. şirketlerinde bağımsız yönetim kurulu üyeliği görevlerini sürdürüyor.

Bekir Ağırdır
Yönetim Kurulu Üyesi - Bağımsız

1956 yılında Denizli’de doğan Bekir Ağırdır, 1979 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1980-1984 yılları arasında Bilsan Bilgisayar Malzemeleri A.Ş.’de Satış Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı; 1984-1986 yılları arasında Meteksan Ltd. Şirketi’nde Satış Koordinatörü; 1986-1996 yılları arasında Pirintaş Bilgisayar Malzemeleri ve Basım Sanayi A.Ş.’de Genel Müdür; 1996-1999 yılları arasında Atılım Kağıt ve Defter Sanayi A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı ve 1999-2003 yılları arasında PMB Akıllı Kart ve Bilgi Teknolojileri A.Ş.’de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 2003-2005 yılları arasında ise Tarih Vakfı’nda önce Koordinatör, sonra Genel Müdür olarak çalıştı. 2005-2022 yılları arasında KONDA Araştırma ve Danışmanlık Limited Şirketi’nde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi, Haziran 2022- Mayıs 2024 tarihleri arasında da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Ağırdır, AG Anadolu Grubu Holding A.Ş., Migros Ticaret A.Ş. ve Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş.’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor. Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Yanındayız Derneği, Demokratik Cumhuriyet Programı ve EYMİR Kültür Vakfı Kurucu Üyesi, ODTÜ Mezunlar Derneği Üyesi, Oksijen Gazetesi yazarı ve T24 İnternet Gazetesi yorumcusu olan Ağırdır, SPK Kurumsal Yönetim İlkelerinde yer alan bağımsız üye kriterlerinin tümünü karşılamaktadır.

İzzet Karaca
Yönetim Kurulu Üyesi - Bağımsız

İzzet Karaca, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 1977 yılında mezun oldu. Çalışma hayatına 1977 yılında Koç Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde başlayan Karaca, 1985 yılına kadar Endüstri Mühendisliği ve Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü görevini üstlendi. 1985-1988 yılları arasında Ford Otosan’da Sistem ve Organizasyon Direktörü olarak görev yapan Karaca, 1988 yılından itibaren Unilever’de Almanya, Türkiye ve Baltık ülkelerinde olmak üzere İç Denetim Grup Müdürlüğü, Lojistik Müdürlüğü, Ticari Direktörlük, Genel Müdürlük gibi çeşitli görevlerde bulundu. Karaca ayrıca, 2011-2013 yılları arasında Uluslararası Yatırımcılar Derneği Başkanlığı görevini de yürüttü. Karaca, Unilever Türkiye ve Unilever Kuzey Afrika, Orta Doğu, Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya bölgesi İcra Kurulu Başkanlığı görevleri ile Unilever CEO Forumu üyeliğini yürüttükten sonra Aralık 2013 tarihinde emekliye ayrıldı. 2015 yılında “Yeni CEO... Sensin” adlı ilk kitabını yayımladı.

Ahmet Cemal Dördüncü
Yönetim Kurulu Üyesi - Bağımsız

Ahmet Cemal Dördüncü, 1953 yılında İstanbul’da doğdu. Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra Mannheim ve Hannover Üniversitelerinde lisansüstü çalışmaları yaptı. İş hayatına Almanya’da bulunan Claas OHG firmasında başladı. 1984-1987 yılları arasında Türkiye’de Mercedes Benz A.Ş.’de kariyerine devam etti. 1987’de Sabancı Grubu’na katıldı ve 1998’e kadar Kordsa A.Ş.’de çeşitli görevler üstlendi. 1998’de, Grubun DUSA firmasında, DUSA Güney Amerika ve daha sonra DUSA Kuzey Amerika’da Genel Müdür/Başkan olarak görev aldı. 2004’te, Sabancı Holding Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı görevinin ardından, 2005-2010 arasında Sabancı Holding İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. 2013-2023 arasında Akkök Holding A.Ş. İcra Kurulu Başkanlığı yaptı. Akkök Holding’te Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmaya devam ediyor. Ayrıca, Akkök Holding grup şirketlerinden Epsilon Kompozit’in Yönetim Kurulu Başkanı, DowAksa’da Yönetim Kurulu Üyesidir. Yanındayız Derneği Kurucusu Üyesi, United Nations Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı, International Paper Co. şirketinde Yönetim Kurulu Üyesidir. Dördüncü, SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’nde yer alan bağımsız üye kriterlerinin tümünü karşılamaktadır.