Ana içeriğe atla

Genel Bakış

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Değerli paydaşlarımız,

Geride bıraktığımız 2017 yılına baktığımızda, yoğun bir gündemi olan, dünyada çok hızlı değişimlerin yaşandığı bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Dünyanın ekonomik ve siyasi güç dengelerinin yeniden oluştuğu, belki de geleceğimizi değiştirecek birçok ekonomik, teknolojik ve toplumsal gelişmenin yaşandığı bir çağın tam ortasındayız. Ekonomik göstergelerin, tüm zorluklara ve belirsizliklere rağmen, dünyanın pek çok yerinde yavaş yavaş toparlanma işaretleri gösterdiğine şahit oluyoruz. Diğer taraftan, bazı bölgelerde de politik kökenli çatışmalar ve olumsuz gelişmeler üzücü olayların gündeme düşmesine sebebiyet veriyor. Fakat bu çalkantılı ortamda bile, dünya değişim hızını hiç kaybetmiyor. Nesnelerin internetinden, artırılmış gerçeklikten, robotlardan, yapay zekadan bahsettiğimiz yeni dünyada; teknoloji, bizi her gün yeni kavramlarla tanıştırıyor ve yaşam şekillerimizi ve iş yapış modellerimizi kökten değiştiriyor.

Değişime ayak uydurmak, hem ülkemiz, hem de bizler için bu dönemin en önemli mücadelesi halini aldı. Bulunduğumuz coğrafyada yaşanan olayların verdiği güvenlik endişelerine rağmen, Türkiye ekonomisi büyüme hızında pozitif bir ivme yakalayarak toparlanmaya devam ediyor. Bu büyümeyi sürdürülebilir hale getirmek için; ülkemiz ekonomisindeki bazı yapısal sorunların giderilmesi, üretime odaklanılarak bu alandaki yatırımların desteklenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda da içinde bulunduğumuz teknoloji çağında, gelişmeleri yakından takip etmek, dijital dönüşümün içinde yer almak, inovatif projelere yatırım yapmak, ekonominin olmazsa olmazı halini aldı.

2017’de bizler de Grubumuzun geleceğini şekillendirecek önemli bir değişimi hayata geçirmenin heyecanını yaşadık. Bir süre önce “Anadolu’yu dünyaya, dünyayı Anadolu’ya bağlayan yıldız” olma vizyonu ışığında, küresel dönüşümde hızlanan süreçleri ve 67 senedir gururla büyümekte olan Grubumuzun yapısını dikkate alarak, yönetsel gereçlerimizi günümüz koşullarına uygun şekilde güncelleme kararı almıştık. Bu doğrultuda, bu köklü fikri ortaklığımızı daha da güçlendirecek şekilde, tek bir kurumsal ve hukuki zeminde birleştirme gayesiyle yola çıktık. 2017 yılını bitirirken, ekiplerimizin uzun zamandır süregelen çalışmaları başarıyla sonlanarak Anadolu Grubu’nu oluşturan kurucu şirketler tek çatı altında AG Anadolu Grubu Holding A.Ş. ismiyle birleşti. Grubumuzun varlığını nesiller boyu sürdürmesi temennisiyle bu önemli birleşmenin tüm paydaşlar adına hayırlı olmasını dilerim.

Yılın geneline baktığımızda; 2017 yılı, Anadolu Grubu açısından da kaydadeğer bir büyüme ile tamamlanarak, beklentilerin karşılandığı bir yıl oldu. Değişen ihtiyaçlara hızlı adapte olabilecek esneklikte ve dinamizmde, piyasa koşullarının baskılarına karşı hazırlıklı duruşumuzu devam ettirdik. Sağlam bir finansal yapıyla karşıladığımız yılda, net kâr ve nakit yaratma konusundaki kararlı adımlarımızı atmaya devam ettik. Faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde pazarın nabzını tutarak tüketiciye dokunduk, yetenek havuzumuzu ve takım ruhunu geliştirdik, dijitalleşmenin sunduğu verimlilik fırsatlarını işimize yansıttık. Grubumuzun faaliyette olduğu sektörlerde özellikle yurt dışı operasyonlarımızın ve ihracat faaliyetlerimizin hacim ve ciro anlamında her geçen sene daha fazla katkı sağladığını görüyoruz.

Daha güçlü bir gelecek için, üzerimize düşen sorumluluğun her zaman olduğu gibi farkındayız. 2018 yılında da hem ülkemize, hem iş ortaklarımıza, hem de bulunduğumuz coğrafyalardaki toplumsal refaha katkıda bulunmaya ve değer yaratmaya devam edeceğiz. Sosyal sorumluluğa verdiğimiz önem çerçevesinde, Vakfımız, hastanemiz ve spor kulübümüzle eğitime, sağlığa ve spora yatırım yapmaya, toplumumuza elimizden gelen her alanda katkı sağlamaya devam edeceğiz.

2017 yılında da bize inanan, güç veren, katkıda bulunan, destek veren tüm paydaşlarımıza Anadolu Grubu adına yürekten teşekkürlerimi sunarım.

Tuncay Özilhan
Yönetim Kurulu Başkanı

Nisan’18