Ana içeriğe atla

Genel Bakış

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

2018 yılı, hem Türkiye’de hem de dünya genelinde ekonomide ve politikada yoğun dalgalanmaların yaşandığı bir yıl oldu. Dünya ticaret savaşları, faiz artışları, petrol fiyatlarındaki hızlı yükseliş, gıda fiyatlarının küresel ölçekte tırmanışı gibi birçok olumsuz konu dünya gündemini kapladı. 2019 yılı ise öngörülerde bulunmanın zor olduğu bir yıl olarak karşımıza çıkıyor. Hepimiz için tedbirli davranmamız, gelişmeleri çok yakından takip etmemiz ve hızlı aksiyon almamız gereken bir yıl olacak.
  
Anadolu Grubu olarak, ekonomideki dalgalanmalara rağmen, stratejik planlarımız açısından önemli adımlar atmayı başardığımız bir yılı geride bıraktık. Portföyümüzün büyük bir bölümünü oluşturan hızlı tüketim malları pazarlarında güçlü iç tüketim trendi sayesinde yükselen bir çizgiyi yakalarken, faaliyet gösterdiğimiz diğer sektörlerde ihracata daha çok yöneldik ve ciro büyümemizi sürdürdük. Operasyon alanımızı genişletirken üretim tesisi sayımızı 66’ya çıkardık. Şirketlerimiz bünyesinde gerçekleştirdiğimiz güçlü birleşmeler ve yeni yatırımlarla toplamda yaklaşık 80.000 kişilik bir istihdam rakamına ulaştık. Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz kurucu holdinglerin birleşmesinin ardından çok daha güçlü bir kurumsal yapı ile yolumuza devam ediyoruz. Her geçen gün genişleyen bir coğrafyada ürünlerimiz, hizmetlerimiz, faaliyetlerimiz ve toplumsal projelerimizle değer yaratıyoruz.

Dünyamızın yeni teknolojilerin öncülüğünde yaşadığı hızlı dönüşüm, hayatımızın her alanında kendini gösteriyor. Yaşam şekillerimiz ve iş yapış modellerimiz kökten değişiyor. Biz de bu kapsamda odağımıza geleceğe yönelik çalışmaları aldık. Dönüşümü doğru okumaya çalışıyor ve her türlü değişime ayak uydurmamızı sağlayacak fonksiyonlarımızı güçlendiriyoruz. Dijital gelecek için iş transformasyonu projeleri yürütüyor ve inovatif iş modelleri geliştirmek için yeni platformlar oluşturuyoruz. Dünyada her alanda oluşan gelişmeleri yakından takip ediyor, hem dünyamızın hem de kendi işimizin sürdürülebilirliği için ekonomik, toplumsal ve çevresel alanlarda yatırımlar yapıyoruz.

Sahip olduğumuz yönetim ve çalışan kapasitesi, genlerimizde bulunan girişimci ruh, yenilikçi donanım ve uygulama kabiliyetlerimizle her alanda büyük avantajlara sahibiz. Bu avantajları geleceğe dönük olarak en verimli şekilde kullanabilmek için organizasyonumuzu, yetenek havuzumuzu, altyapı ve sistem yatırımlarımızı doğru planlamalarla daha da geliştireceğiz.

2019 yılında iyi planlanmış, öngörülü ve temkinli bir yaklaşımla, yaşanan değişimleri dikkatle analiz ederek, alabileceğimiz pozisyonla ilgili bize esneklik kazandıracak adımları atarak işlerimizi yöneteceğiz. Yenilikçi ve öncü karakterimizden ödün vermeden, işlerimize dört elle sarılacağız ve faaliyette bulunduğumuz her alanda paydaşlarımıza ve ekosistemimize değer katmayı sürdüreceğiz.

2018 yılında da bizlere inanan, güvenen, katkıda bulunan tüm paydaşlarımıza, Anadolu Grubu adına teşekkürlerimi sunarım.

Tuncay Özilhan
Yönetim Kurulu Başkanı

Nisan 2019