Ana içeriğe atla

Genel Bakış

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

Dünyamızda ve ülkemizde belirsizliklerin olumsuz etkilerinin yaşandığı, piyasalarda kırılganlıkların yüksek olduğu, zorlu bir yılı geride bıraktık. 2020 yılında da hem ekonomik hem siyasi alanda artan riskler nedeniyle birçok sektörde durgunluk yaşanması ve dünyamızın daha değişken piyasalar ve kararsız sermaye akımları ile karşılaşması öngörülüyor. Benzer bir tablo içerisinde olan ülkemizde de konjonktürden kaynaklanan sorunların son dönemde hafiflemesi, sürekli ertelemekte olduğumuz yapısal sorunlara konsantre olunması için önemli bir fırsat sunuyor.

Makro göstergelerde istikrar aradığımız bu dönemde Grubumuz, 70. yılına güçlü bir şekilde girdi. Portföyümüzün büyük bir bölümünü oluşturan hızlı tüketim malları pazarlarında güçlü satış ve operasyonel kârlılıklar elde ederken, faaliyet gösterdiğimiz diğer sektörlerde ihracata daha çok yönelerek 2019 yılında da büyümemizi sürdürdük. Bugün Anadolu Grubu, 19 ülkede 80’e yakın şirketi, 66 üretim tesisi ve yaklaşık 80.000 kişilik istihdamıyla, 70 yıllık bir tecrübeyi geleceğe taşıyor. Sadece ekonomik büyüme sağlayan bir grup olmanın ötesinde, kurumsal vatandaşlık anlayışımızla toplumumuza ve faaliyette olduğumuz her coğrafyaya değer katma hedefiyle çalışıyor; yeniliğe, gelişime ve geleceğe her anlamda yatırım yapıyoruz.

Tarihi bir dönüşümün içindeyiz. Bizler, gelecek nesillerin yaşam şekline yön verecek bu büyük değişime tanıklık eden şanslı bir nesiliz. Bir yandan her gün yeni kavramlarla ve yıkıcı inovasyonlarla tanışırken bir yandan da dünyamızın ve yaşamlarımızın sürdürülebilirliği ile ilgili gerçeklerle karşı karşıyayız. Bu dönemde attığımız adımlarla ya dönüşüme ayak uyduracak ve geleceğe adı yazılanlar arasında yer alacağız ya da olduğumuz yerde sayıp zamanın acımasızlığı içinde yok olma riskiyle karşılaşacağız. Ne mutlu ki Anadolu Grubu olarak, yenilikçi ve girişimci ruhumuzla, bizleri geleceğe taşıyacağına inandığımız tüm alanlarda kaslarımızı kuvvetlendirmek için gerekli çalışmaları başarıyla sürdürüyoruz.

2019 yılında Grubumuzun sürdürülebilirlik temelli gelecek vizyonunu temsil eden “Anadolu’dan Yarınlara” markamızı oluşturduk. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Uyumluluk Raporu’muzu yayınlayarak, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın gerçekleştirilebilmesi için aktif bir katılımcı olarak çalıştığımızı ve dünya standartlarında, küresel kalkınma için fayda üreten pek çok faaliyette bulunduğumuzu ortaya koyduk. Gelecekte iş yapış şeklimizi belirleyecek olan dijital dönüşüm ve iş transformasyonu projeleri yürütüyor, yenilikçi teknolojilere yatırım yapıyor, kapsamlı Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Başta Bi-Fikir olmak üzere farklı platformlarda kurum içi ve kurum dışı girişimciliği destekliyor, her alanda yenilikçi fikir ve inovasyon üretimine ortam sağlıyoruz. Üretmenin öneminin farkındayız. Geleceğimiz için başta fikir ve değer olmak üzere, her alanda üretiyoruz.

Birbirinden değerli çalışanlarımızın ve paydaşlarımızın fikirleri, emekleri ve ürettikleri sayesinde ortak aklımız zenginleşiyor, Grubumuz büyümeye devam ediyor. 2020 yılında da yine bulunduğumuz dönemin gerekliliklerini doğru okuyarak, öngörülü ve temkinli adımlar atacak ve işlerimize dört elle sarılacağız. Bizi bir arada tutan, aynı yöne bakmamızı sağlayan ve başkalarından ayıran gücümüz olan değerlerimizin ışığında, yenilikçi ürün ve hizmetler sunmaya, fikirler ve projeler geliştirmeye, yatırımlarımızı büyütmeye devam edeceğiz. İnsanımıza, toplumumuza ve dünyamıza olan sorumluluğumuzun bilinciyle değer üretmeyi sürdüreceğiz.

2019 yılında da bizlere inanan, güvenen, katkıda bulunan tüm paydaşlarımıza Anadolu Grubu adına teşekkürlerimi sunarım.

Tuncay Özilhan
Yönetim Kurulu Başkanı

Nisan 2020