Ana içeriğe atla

Erişilebilirlik

Anadolu Grubu olarak yıllardır sürdürdüğümüz sosyal sorumluluk yaklaşımımızı, kurumsal web sitemize de taşıdık. Web sitemizi, engelli ziyaretçilerimiz için kullanım kolaylığı sağlayan erişilebilirlik özelliklerini dikkate alarak hazırladık.

Bir sitenin engelliler tarafından erişilebilir olması için W3C (World Wide Web Consortium) standartlarına uyması gerekiyor. Engelli internet kullanıcılarının ekran okuyucu programları, tüm içeriklerin sesli hale getirilmesini sağlıyor. Engelli ziyaretçiler bu program ile, erişilebilirlik özellikleri dikkate alınarak hazırlanan web sitelerini rahatlıkla kullanabiliyorlar.

Anadolu Grubu web sitesi de görme engelli ziyaretçilerin kullandıkları ekran okuyucu programı tarafından algılanabilecek şekilde hazırlandı.

Ziyaretçilerimizin Anadolu Grubu web sitesini deneyimleyebilmesi için hayata geçirilen erişilebilirlik çalışmaları:

1. Açıklama metinleri ile resimlerin anlatımı

Metinsel içerikle bütünlük içinde olan resim dosyalarını anlatan açıklama metinleri hazırlandı. Bu özellikle sayfadaki resmin ne olduğu ve neyi ifade ettiği hakkında engelli ziyaretçilerimiz kolaylıkla bilgi sahibi olabiliyorlar.

2. Tab tuşu ve klavye ile erişilebilir bağlantılar

Görme engelli ziyaretçilerimiz klavye kullandığından tüm bağlantılar, tab tuşu ve klavye ile erişilir hale getirildi. Sayfa bağlantılarına eklenen iki öznitelik ile, söz konusu bağlantıların tab tuşu ve diğer klavye kombinasyonları ile erişilir hâle gelmesi sağlandı.

3. Farklı dil seçeneği

Anadolu Grubu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ziyaretçilerimiz, sitenin hem Türkçe hem de İngilizce versiyonlarını kullanabiliyorlar. İki dilde hazırlanan içerikle, Türkiye’den değil, tüm dünyadan siteyi ziyaret eden kullanıcılar, erişmek istedikleri sayfalardan bilgi alabiliyorlar.

4. Sistematik başlık düzeni

Anadolu Grubu web sitesinde başlıklar, hiyerarşik bir düzene bağlı olarak büyükten küçüğe doğru gidecek şekilde hazırlandı. İçeriği, daha anlaşılır hale getiren bu çalışma sayesinde, görme engelliler sitedeki hiyerarşik düzeni rahatlıkla anlayabiliyorlar. Bir metnin içinde başlık, alt başlık ve içerik metinlerinin konumu, net bir şekilde algılanabiliyor.

5. Tablo yerine katman kullanımı

Anadolu Grubu web sitesi, tablo yerine katman kullanılarak görme engellilerin bilgilere daha rahat erişimini sağlanacak şekilde hazırlandı.

6. Renk kontrastı düzenlemeleri

Web sitemizde, metin ve arka plan renkleri gibi öğeler, belli bir kontrasta, yani renk karşıtlığına sahip olacak şekilde kullanıldı. Bu düzenleme, görme bozukluğu ve renk körlüğü olan bireylerin, metinleri daha rahat okumalarını sağlıyor.

7. Alt yazı kullanımı

İşitme engelli ziyaretçilerimiz için Anadolu Grubu kurumsal tanıtım videosuna web sitemizde, altyazılı olarak yer verildi. Video ayrıca, görme engelli ziyaretçilerimizin dinleyebilecekleri şekilde düzenlendi.