Ana içeriğe atla

Anadolu Vakfı

Projeler

Anadolu Vakfı, toplumsal dönüşüm ve insana yatırım vizyonu çerçevesinde sosyal girişimcilik alanında, 2013 yılından bugüne projeler geliştiriyor.

Değerli Öğretmenim Projesi

Anadolu Vakfı, sosyal girişimcilik kavramının eğitim alanına uygulanmasını esas alan ve bu alanda ilklerden olan “Değerli Öğretmenim” projesini, 2013 yılında hayata geçirmeye başladı. Anadolu Vakfı, Değerli Öğretmenim Projesi ile öğretmenleri bir araya getirerek gelişim ve fikir paylaşım ortamı yarattı. Projenin amacı Türkiye’deki eğitim sisteminde, araştıran, sorgulayan, eğitim alanında toplumsal sorunlara duyarlı ve çözüm odaklı, mesleki yeterliliğe sahip, kişisel gelişimin sürekliliğini önemseyen, evrensel değerleri dikkate alan öğretmen bakış açısını pekiştirmek; yaratıcı ve yenilikçi projelerin ortaya çıkmasını sağlamak ve öğretmenler ile gençlerin kapasitelerini geliştirmelerine destek olmaktır.

Değerli Öğretmenim Projesi’nin içeriği, öğretmenlerin başarılı birer sosyal girişimci olabilmeleri için ihtiyaç duyduğu bilgi ve becerilerinin artırılmasına yönelik kurgulandı. Modüler yapıda olan projede, uygulanan eğitim başlıkları, “Etkin İletişim” ve “Liderlik” alt başlıklarıyla “Sosyal Girişimcilik” ve “Proje Döngüsü Yönetimi (PCM)”dir.

Bugüne kadar 43 İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen çalışmalara, 55.000’in üzerinde öğretmen katılımda bulundu. Anadolu Vakfı, bu seminerler sonucunda, katılımda bulunan bütün öğretmen ve istekli öğrenciler ile beraber, toplumun sorunlarına yenilikçi ve uygulanabilir çözümler getirilmesini teşvik etmek amacıyla, proje yarışmaları düzenledi. Yarışmalara, 3.000’in üzerinde proje başvurusu oldu.


Gelişen İstanbul’un Değer Yaratan Kadınları - DEKA (ISTKA Finansal Destek Programı)

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın “Kadın İstihdamının Arttırılması Mali Destek Programı” kapsamında, Anadolu Vakfı’nın hibe almaya layık görüldüğü “Gelişen İstanbul’un, Değer Yaratan Kadınları Projesi - DEKA”, 2015 Eylül - 2016 Ağustos arasında hayata geçti. Projenin amacı, üniversite mezunu genç kadın girişimcilerin, girişimcilik hakkındaki bilgi, beceri ve farkındalıklarının arttırılması ve gerekli iş ağının sağlanmasıdır.

Kasım 2015 tarihi itibarıyla hizmet vermeye başlayan Kadın Girişimciliği Danışmanlık ve Rehberlik Noktası’nda, genç kadınlara girişimcilik konusunda etkinlik planlamaları, bilgi kaynaklarına erişim, rehberlik ve danışmanlık gibi çeşitli hizmetler verildi. Kadın Girişimciliği Danışmanlık ve Rehberlik Noktası’nı desteklemek adına, Kadın Girişimciliği web portalı olan -www.ist-deka.org- kuruldu.


“Sosyal Girişimci Gençler - SOGENÇ” İstanbul Kalkınma Ajansı Hibe Projesi

Anadolu Vakfı’nın Sosyal Girişimci Gençler Projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 2014 yılı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı çerçevesinde hibe almaya layık görüldü ve Eylül 2014’de başlatıldı.

Proje kapsamında Aralık 2014 tarihi itibarıyla hizmet vermeye başlayan Sosyal İnovasyon Noktası ve web portalı (www.sogenc.org), gençlerin sürdürülebilir ve ölçeklenebilir sosyal girişimler başlatmasına destek vermek amacı ile kuruldu. Şubat 2015 tarihinde başlayan eğitimlerde, bugüne kadar 2000’e yakın gence ulaşıldı. Eğitim süresince, faaliyetlere katılan hedef grubunun %60’ından fazlasını dezavantajlı gruplar ve genç kadınlar oluşturdu. 2015 yılının Nisan ve Mayıs aylarında düzenlenen Yarı Finalist ve Finalist Eğitim Kampları’nın ardından Haziran ayında başarılı projelerin sunulduğu kapanış toplantısı Sosyal Girişimcilik Kariyer Günü gerçekleşti. 2016 yılında ise proje kapsamında, seminer ve proje yarışması düzenlendi.

Anadolu Vakfı, eğitim alanında yürüttüğü projeler ile değer üretmek için çalışmaya devam devam ediyor.