Ana içeriğe atla

Anadolu Vakfı

Bir İdealin Peşinde

Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan, 1950’li yılların başında Tahtakale’de küçük bir dükkânda işlerini kurduklarında, aynı zamanda kalplerinin en derininde bulunan bir ideali de şekillendirmeye başlamışlardı.

O ideal, güçlerini aldıkları bu toprakların insanına, Anadolu insanına yatırım yapmaktı.
Kamil Yazıcı Niğde-Aksaray, İzzet Özilhan ise Kayseri-Tomarza’nın Pusatlı köyünde doğmuştu. İki girişimcinin yolu İstanbul’da kesişti. Çıktıkları yolculukta azim ve emekle ilerliyor, büyük hedefler belirliyor, Anadolu insanının ihtiyaçlarını da unutmuyorlardı.
Anadolu adı ile yücelttikleri grubun temelini atmalarından 28 yıl sonra, 1979’da, iki aile, Anadolu insanından aldıkları güçle Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı’nı kurdu. Vakfın kuruluşuyla birlikte ihtiyaç duyulan alanlarda nesiller boyu hizmet verecek kalıcı eserler yaratılmaya başlandı. Sağlık ve eğitim en fazla üzerinde durdukları alanlardı. Vakfın ilk eserleri, iki ailenin doğduğu topraklara yapıldı; Niğde Aksaray’a Mustafa Yazıcı adına bir ilköğretim okulu, Kayseri’nin Tomarza ilçesine ise Vesile Özilhan adına bir öğrenci yurdu kazandırıldı. Böylece Anadolu Vakfı’nın ülkeye hizmet etme misyonunda ilk adımlar atıldı.

Ve bugün…

Anadolu Vakfı, sağlık ve eğitim alanında önemli yatırımlarına tüm hızıyla imza atıyor. İnsana yatırımı ilke edinen, ortak aklı benimseyen, kullandığı kaynağı sosyal girişimci yaklaşımıyla yönetebilen ve toplumun desteklediği bir sosyal değer olabilme idealiyle hedefine ilerliyor.

Eğitim alanında, ‘Anadolu’nun Vakfı’ bugüne kadar 28.000'den fazla öğrenciye burs verdi. Toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için fakülte, okul, yurt, spor ve sosyal tesisler yaptırdı. 2013 yılından günümüze 26.000'in üzerinde öğretmene Sosyal Girişimcilik ve Proje Yönetimi eğitimleri vererek Değerli Öğretmenim projesi kapsamında, eğitim alanında uygulanabilir birçok proje geliştirilmesini sağladı. Düzenli olarak eğitim ve seminer çalışmalarını da devam ettiren Anadolu Vakfı, hem gençlerin, hem de ülkenin geleceğine katkı sağlama kararlılığını sürdürüyor.

Sağlık alanında; Johns Hopkins Medicine işbirliğiyle hayata geçirdiği Anadolu Sağlık Merkezi, Türkiye’de tıp alanında önemli gelişmelere imza atarken on binlerce hastaya da yardım elini uzatarak nitelikli sağlık hizmetlerini bedelsiz sunmayı amaçlıyor. Anadolu Sağlık Merkezi, kurulduğu 2005 yılından 2017 Nisan ayı sonuna kadar ihtiyaç sahibi hastalara; 115.746 muayene, 323.770 tetkik, 8.759 ameliyat hizmeti sağladı. 1979'dan bugüne Anadolu Vakfı, 3’ü hastane olmak üzere; 50’den fazla eseri Anadolu’ya kazandırdı.

Anadolu Vakfı, tüm bu yardım ve hizmetleri gerçekleştirirken bütçe kaynağını sadece Anadolu Grubu şirketlerinin bağışlarından sağlıyor. Grup şirketleri, her yıl kazançlarının yüzde biri ile beşi arasında bir oranı, Vakfa bağışlıyor. Vakıf da bu kaynağı, Anadolu’ya yeni eserler, sağlıklı bireyler ve eğitimli genç bir nesil kazandırmak için Anadolu insanına aktarıyor.

Anadolumuz için, Türkiyemiz için, insanımız için…

Anadolu Vakfı değerini insanda buluyor.