Ana içeriğe atla

Anadolu Vakfı

Bir İdealin Peşinde

Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan, 1950’li yılların başında Tahtakale’de küçük bir dükkânda işlerini kurduklarında, aynı zamanda kalplerinin en derininde bulunan bir ideali de şekillendirmeye başlamışlardı.

O ideal, güçlerini aldıkları bu toprakların insanına, Anadolu insanına yatırım yapmaktı.
Kamil Yazıcı Niğde-Aksaray, İzzet Özilhan ise Kayseri-Tomarza’nın Pusatlı köyünde doğmuştu. İki girişimcinin yolu İstanbul’da kesişti. Çıktıkları yolculukta azim ve emekle ilerliyor, büyük hedefler belirliyor, Anadolu insanının ihtiyaçlarını da unutmuyorlardı.
Anadolu adı ile yücelttikleri grubun temelini atmalarından 28 yıl sonra, 1979’da, iki aile, Anadolu insanından aldıkları güçle Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı’nı kurdu. Vakfın kuruluşuyla birlikte ihtiyaç duyulan alanlarda nesiller boyu hizmet verecek kalıcı eserler yaratılmaya başlandı. Sağlık ve eğitim en fazla üzerinde durdukları alanlardı. Vakfın ilk eserleri, iki ailenin doğduğu topraklara yapıldı; Niğde Aksaray’a Mustafa Yazıcı adına bir ilköğretim okulu, Kayseri’nin Tomarza ilçesine ise Vesile Özilhan adına bir öğrenci yurdu kazandırıldı. Böylece Anadolu Vakfı’nın ülkeye hizmet etme misyonunda ilk adımlar atıldı.

“Anadolu topraklarından kazanılanı yine bu toprakların insanları ile paylaşıyoruz”

1979 yılında kurulan Anadolu Vakfı, Anadolu topraklarından kazanılanı yine bu toprakların insanları ile paylaşmak ve onlara hep daha iyisini sunabilmek arzusu ile 40 yılı aşkın süredir toplumun sosyo-kültürel gelişimine katkı sağlamak için eğitim ve sağlık alanlarında hizmet veriyor.

Eğitimde fırsat eşitliği yaratmak üzere, Türkiye’de bugüne kadar 30 binin üzerinde gencimize burs desteği sağladık ve destek sağlamaya devam ediyoruz.

Aynı zamanda Anadolu Vakfı Akademi ile gençlerimizin bireysel gelişimlerini ve yetkinlik kazanımlarını destekleyici çalışmalar yapıyoruz.

Gençlerimizi yetiştiren Değerli Öğretmenlerimizi de eğitim ve gelişim programlarımız ile destekliyoruz.

Bedelsiz Sağlık Hizmetleri ile 60.000’den fazla ihtiyaç sahibi hastaya 700.000’den fazla bedelsiz sağlık hizmeti sunduk ve bu kapsamda hizmetlerimize devam ediyoruz.

Vakfımız, 40 yılı aşkın süredir insanımızın ve toplumumuzun sosyal gelişimini odağa alan, yaşam kalitesini yükselten çalışmalar yürüterek, sosyal etkisi yüksek projelerle toplumumuzun yarınlarına yatırım yapıyor. Vakfımızın bugüne kadar yaptırdığı eğitim kurumu, yurt, spor salonu, hastane ve sağlık ocağı olarak kullanılan 50’nin üzerinde eseri bulunuyor.

Vizyon

Global düzeyde yenilikçi ve öncü uygulamalar ile bölgesinde sosyal etkisi yüksek, sosyal yatırımda kurumsallaşmış bir ‘Mükemmeliyet Merkezi’ olmak.

Misyon

Eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda toplumsal gelişimi tetikleyerek, yaşam kalitesini yükseltecek farklılıklar yaratmak.